Katılım sigorta şirketlerinde mali yeterlilik: Solvency II kapsamında asgari sermaye hesaplaması
Financial sufficiency in katılım insurance companies: Minimum capital under Solvency II calculation
  1. Tez No: 764119
  2. Yazar: EMRE EKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma ile ülkemizde aktif olarak uygulanılan sermaye yeterliliği hesaplamalarına dair belirlenen sermaye gereksinimi ile Solvency II kapsamında hesaplanan mevcut düzenlemenin eksikliklerinin belirlenmesi ve sermaye gereksinimi sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Türkiye'de aktif faaliyette olan bir katılım sigorta şirketinin verileri kullanılarak, Solvency II kapsamında bulunan Mali Yeterlilik Sermaye Gereksinimi (SCR) ile değerlendirilen firmanın sermaye ihtiyacı tespit edilmiştir. İnceleme sayesince, Solvency II düzenlemesi açısından hesaplanmış olan sermaye ihtiyacı altında bir sermayeye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu durum ile aktif sermaye yeterliliği hesaplamalarında risk bölümlerinin yeterli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the capital requirement determined for the capital adequacy calculations actively applied in our country and the deficiencies of the current regulation calculated within the scope of Solvency II and to compare the results of the capital requirement. Using the data of an active participation insurance company in Turkey, the company's capital requirement was determined with the Financial Adequacy Capital Requirement (SCR) within the scope of Solvency II. Thanks to the research, it has been determined that it has a capital below the capital requirement calculated in terms of Solvency II regulation. With this situation, it has been determined that the risk sections are not sufficient in the calculation of active capital adequacy.