Türk yazılı basınında Türk dünyası
Turkic world in Turkish writenn press
  1. Tez No: 261835
  2. Yazar: CAVANŞİR GADİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ULUSOY NALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Avrasya bölgesinde yerleşik Türk devlet ve toplulukları, Türkiye'nin tarih, kültür, soy ve dil olarak bağlı olduğu topluluklardır. Bu açıdan Türk medyasının ve bu arada yazılı basınının, Türk Dünyası olarak da tanımlanan bölge ile ilgili verdiği haberler önem arz etmektedir. Bu bağlamda `Türk Yazılı Basınında Türk Dünyası' adlı bu çalışmada, Türk yazılı basınından örneklem olarak belirlenen beş gazetede bu devlet ve topluluklar ile ilgili yer alan yazılar incelenmiş, incelenilen gazetelerde bu topluluklar ile ilgi çıkan yazıların türü, konusu ve sıklığı sayısal veriler doğrultusunda analiz edilmiştir. Özellikle Türk yazılı basınının çok satan ve farklı görüşü temsil eden gazeteleri seçilmiş ve basının bu bölgelere verdiği önem, yer verilen haber ve yorum yazılarının sayısı ve konular bağlamında ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu devletlerin tarihi, günümüz durumu ile ilgili bilgiler verilerek, sorunları araştırılmıştır. Sonuç olarak Türk yazılı basınında bağımsız Türk devletlerine ilişkin yazılara ağırlıklı olarak yer verildiği ve coğrafi olarak Türkiye'ye uzak kalan ve nüfusça az olan Türk topluluklarına da neredeyse hiç yer verilmediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has very close historical, cultural and language bonds with Turkish states and nations that are located in Euroasia. This region is also known as Turkic world and the approach of Turkish written press to these countries and nations is very important. In this context, the study 'Turkic World in Turkish Written Press' analyzes the interest of Turkish press to these relative nations. In this analysis, it has been examined that how many news, which issues and what kinds of news have appeared in the Turkish press and were presented to the public. For this reason, five newspapers, three of which are mass-circulating ones, and two others that represent different ideological groups, have been chosen among Turkish press. In the study, we also wanted to find which of these groups are interested in the region and the Turkic nations. Besides, brief information was given about these nations, their history, place where they live, their latest political and economical situation and problems that they encounter. As a conclusion, we can infer that articles related to independent Turkish states have frequently appeared in Turkish press while news concerning Turkish communities that are geographically far from Turkey has almost never been mentioned during the period when this analysis was conducted.