Kırgız belgesel sinemasında propaganda
Kyrgyz documentory film propaganda
  1. Tez No: 261836
  2. Yazar: REGINA JAMANKULOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, temeli Sovyetler Birliğine ait olan Kırgız belgesel-sinema gelişimi dönemsel bakış açısıyla geniş bir şekilde incelenmiştir. Propaganda kavramının ortaya çıkışı ve farklı ülkeler ve kitle iletişim araçları tarafından kullanılması ile ilgili araştırma yapılmıştır. Kırgız belgesel sinemasının öncüllerinden biri olan yönetmen Tölömüş Okeyev'in ?Boom? adlı belgesel yapımı ele alınarak filmdeki propaganda varlığı tarihsel açıdan incelenmiş ve ortaya konulmuştur. Bu filmde tarihi dönem olarak 1943 yılındaki Sovyet Kırgızistan'ındaki Kant-Rıbaçye şehirlerarasındaki demiryolu inşaatı konu olarak alınmıştır. Sonuç olarak da tarihsel eleştiri açısından propagandanın varlığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the research is made about the Kyrgyz documentary film development which belongs to Soviet Union from the historical point of view. The research is based on the introduction of propaganda concept and use of it by different states and mass media. In this study criticism method is used in Kyrgyz documentary film propaganda. One of the leading directors of Kyrgyz documentary film Tolomush Okeyev whose ?Boom? documentary is used to find existence and emergence of propaganda through historical perspective. In this film historical period of 1943 when in Kyrgyz Soviet the construction of railways between Kant- Ribachye cities is taken as a subject. In conclusion, propaganda is found from the historical critique.