Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları ve 2000 yılı sonrası ticari bankalar üzerindeki etkileri
Exchange rate policies applied in Turkey and its effects on commercial banks after 2000
  1. Tez No: 707668
  2. Yazar: DEMET AVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖNMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Döviz, hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalarda ekonomik açıdan ilişkilerin sürdürülebilmesi ve ülkeler arasındaki ticari istikrarın sağlanabilmesi gibi sebeplerden dolayı önemli bir özelliğe sahiptir. Her ülkenin kendine has benimsediği farklı bir döviz kuru politikası olabilir. Ülkeler arasında uygulanan bu farklı döviz kuru politikalarından dolayı ekonominin değişken yapısına göre her ülkenin karşılaşacağı farklı sonuçlar olacaktır. Kısa ve uzun vadede döviz kurlarının oluşumunu etkileyen faktörler mevcuttur. Bu faktörlerdeki değişim beraberinde kurlarda da değişime sebep olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları ve 2000 yılını takiben döviz kuru politikalarının bankacılık sektörünü nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu etki araştırılırken; regresyon analizi yapılmış ve banka bilançosunun en önemli iki kalemi olan mevduat ve krediler arasındaki kur uyumu irdelenmiştir. Yapılan bu çalışmada 2000 yılının ardından uygulanan dalgalı döviz kuru politikasının gelecek yıllar için bankacılık sektöründe Türk bankacılık sektöründeki kredi-mevduat kur uyumunu bozucu yönde etki ettiği; fakat ekonomide var olan önemli ve olumlu yöndeki gelişmelerden dolayı bunun bankaların bilançosuna etkisinin çok düşük seviyelerde kaldığı yönünde sonuçlara varılmıştır. Döviz kuru politikasına ek olarak bir başka çıkarım; ekonomide kredi hacminde daralma ya da duraklama gibi olumsuz yönde etki sağlama ihtimali olan gelişmeler, Türk bankacılık sektöründeki kredi-mevduat kur uyumunun daha belli bir seviyede bozulmasına neden olabilir; bu ise bilanço içi açık pozisyonu artırıcı yönde etki edebilir şeklindedir. Ancak değişen piyasalar ve ekonomik koşullar, Türk bankacılık sektörünün risklere karşı aldığı önlemleri geliştirmesini ve uygulanan döviz kuru politikasının olası olumsuz sonuçlarına karşı daha sağlam karşılık vermesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign exchange has an important feature because of the reasons such as maintaining economic relations in both domestic and foreign markets and ensuring commercial stability between countries. Each country may have a different exchange rate policy adopted which is unique to herself. Because of these different exchange rate policies implemented between countries, there will be different results that each country will encounter depending on the changing structure of the economy. There are factors that affect the formation of the exchange rates in the short and long term. The changes in these factors also cause changes in exchange rates. In this study, the exchange rate policies implemented in Turkey and how the exchange rate policies affected the banking sector after 2000 were analyzed. While examining this effect; regression analysis has been done and the exchange rate compatibility between deposits and loans, which are the two most important items of the bank's balance sheet, has been analyzed. In this study, it is indicated that the fluctuating exchange rate policy implemented after 2000 has a distorting effect on the credit-deposit exchange rate compatibility in the Turkish banking sector for the coming years; however, due to the significant and positive developments in the economy, it has been concluded that the effect of this on the balance sheet of banks remains at very low levels. Another conclusion in addition to the exchange rate policy; developments that are likely to have a negative impact on the economy, such as shrinkage or stagnation in the credit volume, may lead to a further distortion in the credit-deposit exchange rate compatibility in the Turkish banking sector; this means that it may have an increasing effect on the on-balance sheet open position. However, changing markets and economic conditions have enabled the Turkish banking sector to develop the measures it has taken against risks and to respond more robustly to the possible negative consequences of the implemented exchange rate policy.