Tedarik zincirinde kalite yönetimi
Supply chain of quality management
  1. Tez No: 261950
  2. Yazar: ECE ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekonomik bir değişim ve entegrasyon süreci küreselleşme, işletmeler için yeni pazar ve rekabet fırsatlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu fırsatları başarılı bir şekilde değerlendirebilmek için örgütler toplam kalite yönetimi gibi uygulamaları benimsemektedir. Bu çalışmada tedarik zincirinde toplam kalite yönetimi ilkelerinin uygulanmasının işletme performansı üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu amaçla öncelikle tedarik zinciri yönetimi kavramı tanımlanmakta; bunu takiben toplam kalite yönetimi ve tedarik zincirinde toplam kalite uygulamaları konuları ele alınmaktadır. Daha sonra ise, imalat sektöründe uygulanan bir anket çalışması ile tedarik zincirinde toplam kalite uygulamaları ile performans ilişkileri incelenmektedir. 100 kadar imalat işletmesinden toplanan verilerin analiz edilmesi ile tedarik zinciri yönetiminde sıklıkla karşımıza çıkan toplam kalite yönetimi uygulamaları olan (i)stratejik tedarikçi ortaklığı, (ii)stratejik müşteri ilişkileri, (iii)bilgi paylaşım düzeyi ve (iv)bilgi paylaşımının sürekliliği ve kalitesi ile finansal ve Pazar performansı başta olmak üzere çeşitli performans göstergeleri arasındaki ilişkinin varlığı gözler önüne serilmektedir. Sonuçlar tartışılarak yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As an economic transformation and entegration process, globalization offers new marketing and competitive opportunities for firms. Firms adopt new management techniques and applications like Total Quality Management in order to effectively exploit such opportunities. In this study the effects of Total Quality Management within the context of Supply Chain Management on firm performance is investigated. To do so, first, the concept of Supply Chain Management is described. After that, the concept of Total Quality Management and the applications of Total Quality Management within the Supply Chain Management are handled. Then, a survey is conducted on manufacturing firms to show the relationships between Total Quality Management within the context of Supply Chain Management and firm performance. The analyse results based on data gathered from 100 manufacturing provide emprical evidence in support of the relationship between most well-known Total Quality management Applications (i) strategic supplier partnership, (ii) strategic customer reltionships, (iii) knowledge sharing level and (iv) the continuity and the quality of knowledge sharing and performans indicators -mainly the financial and the mrketing performance-. And finally it comes to a conclusion with these results.