E-sertifika programlarının çalışan motivasyonuna etkisi: Anadolu Üniversitesi perakendecilik e-sertifika programının motivasyona etkisi ile ilgili bir araştırma
A research on the effect of Anadolu University retail business e-certification program on motivation
- Tez No: 261983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İçinde yaşadığımız iş dünyasında, organizasyonların yaşamlarını sürdürebilme ve rakipleri ile rekabet edebilme yetenekleri sahip oldukları kaynakları verimli ve etkin bir biçimde kullanabilme becerilerine bağlıdır. Çalışanların, diğer bir ifade ile birey kavramının organizasyonların en önemli kaynağı olduğunun anlaşılması, organizasyon içerisinde birey yönetimine verilen değerin önemini arttırmıştır. Bu durum çalışanların organizasyon amaçlarına ulaşmak için daha verimli ve etkin çalışmalarını sağlayacak motivasyon konusu ile ilgili araştırmaları gündeme getirmiştir.Bu çalışma kapsamında insan kaynakları yönetiminin önemli unsurlarından biri olan hizmet içi eğitim türlerinden biri olan e-sertifika programlarının, çalışan motivasyonu üzerine olan etkisi incelenmiştir. Bu sebeple oluşturulan anket çerçevesinde, Anadolu Üniversitesi e-sertifika programlarının çalışanların motivasyonları üzerine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organization?s living and compete abilities depends on their resources by using efficiently and effectively in the business world. Employees are most important resources of the organizations. By the way this circumstance has increase the importance of individual concept and its management. Because of this importance, researches about motivation is to bring up the employees for to achieve the objectives of organizations.In this research, e-certificate programs -the most important element of human resources and service training- and its impact on employee motivation is examined. For this reason Anadolu University e-certificate programs that impact on employee motivation is examined by formed survey.