İlköğretim okul yöneticilerinin şiddet türlerine yönelik görüşleri ve şiddetle başa çıkma yöntemleri
Primary school administrators views about types of violence and method?s coping with violence
  1. Tez No: 261984
  2. Yazar: AYŞE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Şiddet olgusu, günümüz toplumunun önemli bir sorunudur. Okullarda şiddet ise gün geçtikçe artmakta ve önemli bir sorun haline gelmektedir.Okulda şiddet, okul iklimi üzerinde olumsuz sonuçlar üreten, öğrencilerin öğrenme süreçlerine zarar veren, onların gelişimlerini engelleyen, saldırganlık ve suç benzeri davranışları tanımlamayan ve sosyoloji, psikoloji disiplinleri içerisinde ele alınan önemli konulardan biridir.Bu araştırmada ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin şiddet türlerine yönelik görüşleri ve şiddetle başa çıkmada kullandıkları yöntemleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2008-2009 öğretim yılında Eskişehir il merkezinde bulunan 122 ilköğretim okulunda görev yapan ilköğretim okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırma nicel ve nitel yöntem bir arada kullanılmış; nicel veriler ?Okulda Öğrenciler Arasında Karşılaşılan Davranış Biçimleri Ölçeği? ile nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, araştırmanın alt amaçlarına yönelik olarak Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise frekans analizi ve betimsel çözümleme tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; ilköğretim okul yöneticileri öğrenciler arasında en fazla sözel şiddet türünün görüldüğünü belirtmişlerdir, bedensel şiddet türünde, cinsiyetleri açısından kadın yöneticilerin lehine, cinsel şiddet türünde, yöneticilerin görevleri açısından müdür yardımcısı yöneticilerin lehine, cinsel, duygusal ve bedensel şiddet türlerinde mesleki kıdem değişkenine göre, duygusal şiddet türünde ise mezun oldukları öğretim kurumuna göre anlamlı farklılık saptanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarına göre ilköğretim okul yöneticileri, okulda şiddet olaylarını azaltmak için sosyal, sportif ve kültürel etkinliklerin sayısını arttırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklentileri ise görsel ve yazılı medyadaki şiddetin azaltılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Violence is a major problem of today?s society. Violence in schools is increasing every day and becoming a serious problem. School violence is considered in diciplines such as sociology and psychology, is one of the most important issue that produce negative consequences on the school climate, harm student?s learning processes and prevent their development and also does not identify behavior, aggression and crimes. This study aims to investigate the opinions of primary school administrators on school violence, type of violent behavior among students, The study was conducted in 2008-2009 academic year on primary school administrators who work at 122 primary schools in Eskisehir city center. In this study qualitative and quantitative approaches, was used; quantitative data was collected through a questionnaire and qualitative data was collected using semi-structured interviews. To support quantitative data, qualitative data gave more insight far the results of the study. In the analysis of the quantitative data, arithmetic means and Standard deviation were computed, and for the sub-aims of the studyMann Whitney-U and Kruskal Wallis-H test were computed. Qualitative data, on the other hand, were analyzed using descriptive analysis. According to the findings of study; primary school administrators were noted that verbal type of violence was the highest among students. A significant difference was found Physical type of violence, in terms of the gender of administrators in favor of female administrators, sexual type of violence, in terms of task of administrators in favor of assistant administrator, sexual, emotional and physical type of violence according to the seniority variable, and in favor of emotional type of violence, according to graduates' teaching institutions.