Erciyes Dağı'nın turizm ve rekreasyon bakımından Kayseri kenti için önemi
The importance of Erciyes Mountain for Kayseri in aspect of tourism and recreation
- Tez No: 262139
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUTLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sanayileşme ile ortaya çıkan kentleşme olgusu toplum ve kişi üzerinde çok çeşitli etkiler yaratmıştır. Ekonomik olarak gelişmeye uğrayan kentler beraberinde sosyal, kültürel, psikolojik, değişimleri de getirmiştir. Bu değişimler yeni hayat tarzlarının oluşmasında etken olmuştur. Kentlerin sanayileşmeye bağlı olarak bir çekim merkezi haline gelmesi, buraların nüfusça kalabalıklaşmasına, buna bağlı olarak konut sayısının artmasına neden olmuştur. Bununla beraber kentleşme aynı zamanda artan çevre kirliliği, gürültü, trafik gibi sorunlar ile beraber, doğal ortamların daralması gibi olumsuzlukları da beraberinde getirmiş, tüm bu etkenler rekreasyon ve turizmin temel bir ihtiyaca dönüşmesine neden olmuştur. Kentlerde oluşan yeni yaşam tarzına bağlı olarak esnekleşen çalışma koşulları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan boş zaman kavramı, düzenli gelir ve ücretlerin artması, teknolojinin gelişmesi, eğitim seviyesinin artmasıyla ortaya çıkan sağlık ve çevre bilinci insanların rekreasyon ve turizme olan talebini artırmıştır.Sanayileşmeye bağlı olarak giderek büyüyen ve çevresinde bir çekim merkezi olan Kayseri, kent merkezindeki nüfusu ile yakın bir gelecekte metropol olmaya aday bir kenttir. Kayseri'nin güneyinde, kente yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunan Erciyes Dağı, Kayseri kenti için ekolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda bir yaşam kaynağı oluşturmaktadır.Erciyes Dağı sahip olduğu değerlerle Kayseri kenti içerisinde yaşayan halka rekreasyonel olanaklar sunarak, halkın bu anlamdaki talebini karşılamaktadır. Kayseri kentinde yaşayan kişiler için Erciyes Dağı, kentin en önemli rekreasyon alanıdır.
Özet (Çeviri)
Urbanization phenomenon, which is the result of Industrialization, has created wide range of impacts on communities and individuals. Economical growth of cities, has also brought social, cultural and psychological changes. These changes have been a factor in the formation of new lifestyles. Depending on the industrialization, cities became the center of attraction, which caused the increase of population, correspondingly increase of the houses. However, the urbanization brought the problems like, increase in environmental pollution, noise, traffic problems and narrowing of natural environments, all these factors made the recreation and tourism a basic need. Due to the new life style in cities, which creates flexible working hours and creates more leisure time, regular and more income, technological development and higher education level, increase the awareness of people to their health and environment, as a results, the demand of people to recreation and tourism increased.As a result of the industrialization, Kayseri is gradually growing and becoming an attraction center for it?s environment, with the population in the city center, Kayseri is a candidate to be a metropolis in near future. Mount Erciyes, which is at the south of Kayseri, located approximately 25 km away from the city, provides an ecological, economical, social and cultural life source for Kayseri City.With its facilities, Mount Erciyes, satisfies the demand for recreation, of people who live in Kayseri. For the people who live in Kayseri, Mount Erciyes is the most important recreation area.