Kurumsal yönetişim etkinlik ölçüm aracı olarak tepe yöneticisi değişimi: Türkiye uygulaması
Ceo turnover as effectiveness measure of corporate governance: An application for Turkey
- Tez No: 262177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kötü performans gösteren tepe yöneticilerinin işlerini kaybetmesi sağlıklı ve etkili bir kurumsal yönetişim yapısının göstergesidir. Gelişmiş ülkelerde kötü performans gösteren tepe yöneticilerinin işlerini kaybetme olasılıklarının arttığı tespit edilmiştir. Mülkiyet yoğunlaşması olan gelişmekte olan ülkelerde ise tepe yöneticisinin işini kaybetmesiyle şirket performansı arasında bir ilişki tespit edilememiş ve bu ülkelerde kurumsal yönetişimin etkili olmadığı kanısına varılmıştır. Bu çalışmada İMKB endeksinde yer alan şirketlerin (kamu şirketleri ve holdingler hariç) 2002 ?2006 yıllarını kapsayan 5 yıllık performansları ile tepe yöneticisi değişimleri arasındaki ilişki incelenerek kurumsal yönetişimin etkili olup olmadığı test edilmiştir. Araştırma sonucunda şirketlerin performansıyla tepe yöneticisi değişimleri arasında bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Replacing poorly performing CEOs is the sign of a healthy and effective corporate governance system. In developed countries it is highly probable that poorly performing CEOs are going to lose their jobs. In developing with countries with high ownership concentration there is no link between CEO turnover and firm performance. For developing countries with high ownership concentration, corporate governance appears to be ineffective. This study tests whether corporate governance is ineffective in ISE firms (excluding holding companies and SOEs) by estimating the link between CEO turnover and firm performance for 2002?2006 period. The study conculudes that there is no relation between firm performance and CEO turnover.