Confucianism and alternative theory of rights
Konfüçyanizm ve alternatif haklar teorisi
  1. Tez No: 262218
  2. Yazar: KADİR TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde mevcut haklar teorisinin eleştirel analizi yapılarak Konfüçyanizm perspektifinde alternatif bir haklar teorisi geliştirilmeye çalışılmıştır. Öncelikle mevcut haklar teorisi iki modele ayrılarak haklar teorisindeki dikotomik sorun gündeme getirilmiştir. Bu cereçevede bireyci model bireyin çıkarları üzerinden hakları meşrulaştırırken, cemaatçi model ise daha çok toplumsal argümanlar kullanmıştır. Haklar teorisindeki kavramsal sorunlar tam da bu dikotomik ilişkilerden kaynaklanmaktadır. Tez boyunca bu sorun hem yardımcıl teoriler hem de alternatif teori kullanılarak analiz edilmiştir.Haklar teorisindeki bireyci ve cemaatçi eğilimlerin belirgin olarak ortaya çıktığı iki teori yardımcı teoriler olarak seçilmiştir. Bireyciliği vurgulayan argümanlarıyla faydacılık (utilitarianism) ve cemaatçi argümanlarıyla erdem ahlakı (virtue ethics) Konfüçyanizm perspektifinde geliştirilecek olan alternatif haklar teorisine kavramsal geçişi kolaylaştirici bir rol oynamıştır. Böylece bir yandan haklar teorisindeki kavramsal sorunlar daha spesifik olarak incelenmiş, diğer yandan da yardımcı teoriler alternatif haklar teorisinin kavramsal temelini oluşturmuştur.Haklar teorisindeki mevcut dikotomik sorunu aşabilme potansiyeline sahip olduğu için Konfüçyanizm alternatif haklar teorisi olarak seçildi. Bu tezde Konfüçyanizm'in alternatif üretmenin dışında onu aşan özgün bir kavramsallaştırmada bulunabileceğini anlamak önem arz etmektedir. Çünkü ancak böyle bir özgün kavramsallaştırma alternatif bir haklar teorisi oluşturabilir. Konfüçyanizm hem bireyci hem de cemaatçi kavramları ile haklar teorisine eleştirel bir bakış açısı getirirken, diğer yandan da harmoni, ulvi erdem, ilişki merkezli birey gibi kavramsallaştırmalarla haklar alanında alternatif bir teori ortaya koyabilme gücüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an alternative theory of rights tried to be developed from the perspective of Confucianism by criticizing current theories of rights. First of all, some problems of dichotomy in the rights issue have been analyzed by breaking current theories of rights into two models. In this sense, while individualist models justify rights by considering individual interest, communitarianist models use social oriented arguments to justify rights. These kinds of dichotomies mainly cause some conceptual problems in rights issue. Thus in this thesis these conceptual problems have been analyzed by using contributory theories and alternative theory of rights.After that, two theories which individualist and communitarian tendencies can be clearly observed have been chosen as contributory theories. Utilitarianism which have arguments on individualism and virtue ethics which emphasizes communitarianism played crucial role to pass over an alternative theory of rights. In this manner, on the one hand, conceptual problems of the current theories of rights specifically analyzed, on the other hand, contributory theories constituted conceptual bases for alternative theory of rights.In the last step, Confucianism has been chosen as an alternative theory of rights because it has conceptual potential to overcome the current dichotomies and problems of the rights issue. In this thesis, it is crucial to understand that Confucianism?s only potential comes from unique conceptualizations which go beyond alternative conceptualization. Therefore, while Confucianism brings critical perspective on rights issue by its individual and communitarian conceptualizations, it has also potential to put forward a theory of rights by using its unique conceptualizations such as harmony, interrelated interests and heavenly virtue so forth.