Bir kamu kurumunda varolan bireysel ve kurumsal kariyer planlaması süreci ve bu sürece ilişkin bireysel ve kurumsal sorumlulukların yerine getirilme durumu
Existing in a public organization individual and organizational career planning process and the level of the fulfilling status of individual and organizational career planning
- Tez No: 262263
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgütlerin hayatta kalmalarının en önemli etken verisi olan verimliliğin istenilen seviyeye çıkarılmasının ancak insan faktörüne olan önemin artmasıyla olacağı son yıllarda iyice belirginleşmiştir. Örgüt çalışanlarının motive edilerek daha fazla verim alma isteği, örgütlere kariyer planlaması kavramıyla tanışma zorunluluğu getirmiştir. Bu yüzden çalışanların kariyer beklentilerine cevap vermek ve onların örgüte bağlılığını sağlamak amacıyla kariyeri yönetsel bir uygulamaya dönüştürmüşlerdir. Örgüt amaçlarının çalışanların kariyer planlarıyla uyum içerisinde tutarak çalışanlarından yeterli motivasyonun elde edileceği kaçınılmaz hale gelmiştir. İnsan kaynakları departmanları artık sadece örgütün amaçlarını düşünmek yerine çalışanlarının amaçları, hedefleri, mutluklarını da düşünür hale gelmişlerdir. Kamusal örgütlerdeki verimsizliğin en önemli sebebi motivasyondur. Motivasyonun arttırılması ancak başarılı bir kariyer planlaması ile olur. Kamusal örgütlerde kariyer kavramının genel olarak siyasi görüş ile birleştirilmesi, kariyer yönetimi uygulaması yapmayı zorlaştırmaktadır. Dünya geneline baktığımızda hiyerarşik yapılar gittikçe azalmaktadır. Ülkemizde ise hiyerarşik yapılarda bir azalma yoktur. Çalışanlara yönelik iş yasalarının, kariyer planlamasını gözetmeden yapılması da bu sonuçların ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktadır. Yapılan bu tez çalışması genel olarak kariyer yönetimini ve planlamasını konu alarak ülkemizdeki kamusal örgütlerde var olan bireysel ve örgütsel kariyer planlamasını ve bu konudaki eksiklikleri anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu amaçla bir kamu kurumunda çalışan ve yönetici konumundaki kişiler aracılığıyla kariyer planlaması üzerine araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recently years, it has become clear thorough that to be gone the effieciency which is the most important factor date for the survival of the organisations up to desired level only would be the increasing of the importance of human factor. The request through the employees of the organisation is motivated to receive more efficiency, with the concept of career planning organizations to meet has introduced a requirement. Therefore respond to employees 's career expectations and their commitment to the organization in order to provide a managerial career return to the application. Organization of the objectives of employees career plan in harmony with the employees holding sufficient motivation has become inevitable to obtain. Human resources departments no longer just think of the organization's goals rather than employees objectives, goals, happy to have become a philosopher. The most important reason for inefficiency in public organizations is motivation. The increasing of the motivation is only possible with a successful career planning. career management application makes it difficult to do in that the concept of career generally is combined with political opinion in public organizations, When we look at world, hierarchical structures are gradually reduced. In the hierarchical structure of our country there is no reduction. Of labor laws for employees, career planning without respect to the emergence of these results to be made is contributing. Doing this thesis mainly by taking career management and planning issues. Individual and organizational career planning having public organizations in our country and it is of great importance for understanding in terms of the shortcomings of this issue. For this purpose, working employees and manager position that a public organization were made through research on career planning.