Türkiye'de narko terörizm ve uluslararası düzeyde uyuşturucu ile mücadele
Narko terrorism and international level in Turkey in combating drugs
  1. Tez No: 522050
  2. Yazar: CANAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Terörizm ve terör olayları ülkeler açısından farklılıklar gösterse de birçok ülke için tehlike ve tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Terör olayları ilk olarak insanoğlunun var oluşu ile birlikte Habil ve Kabil kardeşlerinin birbirleri ile olan mücadeleleri ilk örnek olarak sunulabilir. Toplumlar oluştukça devlet yapıları ortaya çıktıkça terör olguları bağımsızlık mücadeleleri bir takım iç savaş ve yıkımlara neden olmuştur. Bu çalışmada terörizm, terör örgütleri ve ülkemizde faaliyet te bulunan narko terör yapısı incelenmeye çalışılmıştır. Dünya'da ve ülkemizde üretimi bir şekilde gerçekleşen veya transit güzergâh üzerinde olan ülkemiz coğrafyası kullanılarak geçişi sağlanan uyuşturucu maddelerine karşılık nasıl ve ne şekilde önlem alınacağı üzerine durulmaya çalışılmıştır. Ülkemizde uyuşturucu ile mücadele kapsamında adli kolluk görevi bulunan Emniyet teşkilatı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın yapmış olduğu hem kendi birimlerince hem de ortaklaşa koordineli bir şekilde bu mücadelede ele geçirilen ürünlerin yakalamaları incelenmiş olup; eksik yanları ele alınarak daha hızlı ve etkin yakalama önerileriyle sonuçlandırılmıştır. Uyuşturucu ile mücadele noktasında sadece ülkemiz kendi organları ile değil uluslar arası düzeyde Avrupa devletleri ve diğer Dünya devletleri ile koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkeler arası oluşturulan anlaşmalar ile uyuşturucu ile mücadele noktasında hızlı ve etkili müdahaleleri ile etkinlikleri artırmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although terrorism and terrorism differ from country to country, it is a danger and threat to many countries. The events of terror can be presented as the first example of the struggle of the Babylonian and Kabul brothers with each other, along with the existence of the human being. As societies emerged, the emergence of state structures led to a number of civil wars and devastation in the struggle for independence of terrorist events. In this study, we tried to investigate the terrorist organization, terrorist organization and the structure of narco terror which has activity in our country. It has been tried to focus on how and how measures will be taken against the drug substances that have been produced in the world and in our country through the production of the country or on the transit route using the geography of our country. The capture of the products captured in this struggle both in their own units and jointly coordinated with the police, the Ministry of Customs and Trade and the General Command of Gendarmerie have been examined in the fight against drugs in our country. it was concluded with suggestions for catching faster and more effectively by considering the missing aspects. At the point of struggle against drugs, not only our country continues to work in coordination with European states and other world states at international level, not with their own bodies. Through agreements formed between countries, efforts are being made to increase activities with fast and effective interventions at the point of fighting against drugs.