A study on Turkish modernization and Kemalism: The life, times and thoughts of Niyazi Berkes
Türkiye'de çağdaşlaşma ve Kemalizm üzerine bir çalışma: Niyazi Berkes'in hayatı, dönemi ve düşünceleri
  1. Tez No: 262373
  2. Yazar: ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Niyazi Berkes (1908-1988) Cumhuriyet dönemi Türk siyasi düşüncesinin en önde gelen isim-lerinden biridir. Berkes otuzlu yılların başından yaşamının son günlerine kadar, Türkiye'nin toplumsal, siyasal ve iktisadi yapısı üzerine ele aldığı eserleri ile Türk düşünce tarihinde ö-nemli bir yer edinmiştir. Ayrıca, 1908 yılında Kıbrıs'ta başlayıp 1988 yılında İngiltere'de sona eren uzunca hayatı sırasında Berkes, Türkiye'nin siyasi tarihine şahitlik etmiş ve zaman zaman da bir parçası haline gelmiştir. Mesela, Jön Türk anayasal devrimi (1908), Kurtuluş Savaşı (1919-1922), Atatürk Devrimleri (1923-1938), Kemalist ideolojinin ortaya çıkması İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) sırasında geçirdiği dönüşüm, Soğuk Savaş (1945-1989) gibi Türk siyasal hayatında önemli yeri olan pek çok olay ve süreç, Niyazi Berkes'in hayat hikâ-yesinin birer öğesi olmuştur. Dolayısıyla, Türkiye'de modernleşme sürecinin veya Türk dü-şünce tarihinin belirli bir kesitinin incelenmesi söz konusu olduğunda, Niyazi Berkes'in siyasi ve entelektüel biyografisi araştırmacılar için özgün bir odak noktası olarak durmaktadır. İşte bu düşünceden hareketle, bu çalışmada Niyazi Berkes'in hayatı, dönemi ve düşünceleri ince-lenmiştir. Bu bakımdan, Niyazi Berkes'in biyografisi Türkiye'nin sosyal ve siyasi tarihine atıfla incelenmiştir. Ayrıca, Berkes'in düşünceleri Kemalist ideolojinin dönüşümü ve Türk siyasal düşününün evrimi çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Niyazi Berkes (1908-1988) was among the most prominent figures in Turkish political thought in the Republican period. He was the author of several masterpieces, which broke fresh ground in the field of Turkish politics and history. He has a very significant place in the history of Turkish political thought thanks to his voluminous work on the social, political and economic structures of Turkey. Besides that, he not only witnessed but also became a part of Turkish political history on several occasions during his long life, which began in Cyprus in 1908 and ended in Britain in 1988. In fact, the Young Turk Revolution (1908), the War of Independence (1919-1922), the reforms of Kemal Atatürk (1923-1938), the construction of a Kemalist ideology and its transformation during the Second World War (1939-1944), and the Cold War (1945-1989) are some elements of Turkish history that were a part of his life story. Therefore, Niyazi Berkes?s political and intellectual biography stands as a vantage point for researchers whose aim is not only to study Turkish political thought but also to examine the interplay between political history and biography. In line with this idea, this work focuses both on the works and thoughts of Niyazi Berkes and on his life and times. This work, there-fore, analyzes Niyazi Berkes?s biography with respect to the social and political history of Turkey. Moreover, the thoughts of Berkes are studied within the context of Turkish political thought and the transformation of the Kemalist ideology.