Determinants of organizational commitment: The case of information technology department employees in banks operating in Turkey
Örgütsel bağlılığı belirleyen etmenler: Türkiye?deki bankalarin bilgi işlem birimi çalışanları üzerine çalışma
  1. Tez No: 262378
  2. Yazar: ORKUN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKAN EKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Örgütlerin nihai başarısı açısından çalıştıkları kuruma bağlı bir personele sahip olmak ayırt edici bir faktör olarak görüldüğü için, bu çalışmada ana konu olarak örgütsel bağlılık ele alınmış ve içsel ve dışsal motivasyon faktörleri incelenmiştir. Ayrıca, motivasyon faktörlerinin örgütsel bağlılığa olan etkileri de araştırılmıştır. Çalışmanın kapsamını Türkiye'deki bankaların bilgi işlem birimi çalışanları oluşturmuştur. Motivasyon türleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek ve tanımlanan banka gruplarına göre örgütsel bağlılığın seviyesini ölçmek amacıyla bir dizi hipotez oluşturulmuştur.Çalışma sonucunda Türkiye'deki bankacılık sektörü bilgi işlem çalışanlarının daha çok içsel etmenlerle motive oldukları ortaya çıkmıştır. Ek olarak; her iki motivasyon türü ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgütsel bağlılığın boyutları ile ilgili olarak ise; duygusal bağlılığın en yüksek olduğu grup katılım bankaları iken, kamu bankaları devam bağlılığının en yüksek çıktığı grup olmuştur. Normatif bağlılık açısından banka grupları arasında anlamlı bir fark belirlenememiştir. Demografik unsurlar arasından, örgütteki görev süresi ve medeni hal'in örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.Diğer yandan, çalışma göstermiştir ki örgütsel bağlılık genel olarak ortalama seviyede bulunmaktadır. Bu sonuç Türkiye'deki bankacılık sektörü bilgi işlem çalışanlarının çalıştıkları kurumlara karşı tarafsız olduklarını ortaya koymaktadır. İçsel motivasyon seviyesi ortalamanın bir nebze üstündeyken, dışsal motivasyon ortalama değerin altında çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is organizational commitment and it inquires mainly about the determinants of organizational commitment. Intrinsic and extrinsic motivational factors are surveyed for this purpose. The scope of the work covers IT employees in Turkish banking sector.A set of hypotheses are constructed to examine the relationship between motivation types and organizational commitment as well as to determine the levels of organizational commitment dimensions in different bank groups.The study found that IT employees in Turkish banking sector are more motivated by intrinsic factors than extrinsic factors. A significant positive relationship between both motivation types and organizational commitment was also found. In addition, affective commitment was found to be highest in participation banks while public banks had the highest level of continuance commitment in their employees. The study did not find significant difference between bank groups in terms of normative commitment. Of the demographic characteristics, organizational tenure and marital status were found significant to affect organizational commitment.On the other hand, the level of organizational commitment was observed as mediocre. This means that IT workers in Turkish banking sector are neutral to their organizations. The level of intrinsic motivation was relatively higher. However, extrinsic motivation turned out to be below average.