İlköğretimde öğretmen-öğrenci iletişiminden öğrencilerin beklentileri
The expectations of the students differ from several independent variables of the communication between students and teachers in primary education
- Tez No: 262405
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma; ilköğretimde öğretmen-öğrenci iletişiminden öğrencilerin beklentilerinin çeşitli bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek üzere hazırlanan ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini İstanbul ili, ilköğretim okullarındaki ikinci kademede öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, İstanbul ili; Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ve araştırmaya tesadüfi olarak katılan ilköğretim okulları ikinci kademede öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu ilçede 5 farklı ilköğretim okullarında öğrenim gören 300 öğrenciye ulaşılmıştır.İlköğretim ikinci kademe öğrencilerine uygulanan anketlerden elde edilen veriler kodlanarak bilgisayar ortamına girilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 for Windows Evaluation Version istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; öncelikle öğrencilerin tüm bağımsız değişkenleri için, frekans (N), yüzde (%), ortalama (X), standart sapma (SS) değerleri belirlenmiştir. Daha sonra ikili değişkenler arasındaki farklılığı test etmek amacıyla ?İlişkisiz Grup t Testi?, ikiden fazla kategorisi bulunan değişkenler arasındaki farklılığı test etmek için ise ?Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)? kullanılmıştır. ?Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)? tekniğinden sonra elde edilen farklılığın hangi gruplar arasında kaynaklandığını belirleyebilmek amacıyla tamamlayıcı hesaplardan post-hoc ?Scheffe? testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared as a relational search model to test whether the expectations of the students differ from several independent variables of the communication between students and teachers in primary education .The universe of the survey constitutes the second stage primary school students in İstanbul. On the other hand, the sample of the survey constitutes the second stage primary education students who are from the schools bounded to The Sancaktepe District Directorate of Education in İstanbul and who participated in the survey by chance.In this district, 300 students attending to 5 different elementary schools were reached.The survey data obtained by the surveys applied to the second stage pimary education students was coded into the computer environment. The data obtained in resolving the SPSS 15.0 statistical package program for Windows Evaluation Version was used. In resolving the data primarily for students of all independent variables, frequency (N), percent (%), average (X), standard deviation (SD) values were determined. Then to test the difference between two variables“unrelated Group t Test”, and to test the difference between the variables which have more than two categories“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”, were used. To determine the difference, found after the“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”technique was applied, the post-hoc complementary accounts "Scheffe 'test was made.