Israeli settlements in the West Bank territory before and after the peace process
Barış antlaşmaları öncesi ve sonrasında Batı Şeria bölgesindeki İsrail yerleşimleri
- Tez No: 262549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez İsrail'in Batı Şeria Bölgesi'ne yönelik yerleşim politikalarının gelişimini bu politikaların Barış Süreci öncesi ve sonrasındaki değişiklik ve sürekliliklerini esas alarak incelemektedir.1967 Altı Gün Savaşları İsrail'in Ürdün Suriye ve Mısır'ın topraklarını işgali ile Ortadoğu tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu topraklardan bazıları ikili görüşmelerle iade edilse de Filistin halkının ana bölgesi işgal altında kalarak Yahudi yerleşimlerine maruz kalmıştır.Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetleri çeşitli nedenlerle tüm hükümetler tarafından Barış Süreci'ne kadar genişletilmiştir. 1993'de başlayan Barış Süreci ise bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını amaçlamıştır. Nihai duruma ilişkin hayati konuların yanında yeni yerleşimlerin inşasının dondurulması ve buralardan İsrail'in geri çekilmesi konusu da ertelenmiştir. 2000 yılındaki Camp David Zirvesi ise süregelen yerleşim faaliyetleri ile gölgelenmiştir. El-Aksa İntifadası'nın ortaya çıkışı sonrasında, yerleşim faaliyetlerine ek olarak artan güvenlik düzenlemeleri eşlik etmiş, Batı Şeria Bölgesi'nin parçalanmasına neden olmuştur.Bu çalışma Batı Şeria'nın değişik bölgelerindeki yerleşim faaliyetlerinin sonuçlarını barış süreci ve sonrasında İsrailli ve Filistinli taraflar arasında güveni aşındıran bir unsur olması bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Yerleşim faaliyetleri İsrail'in devlet öncesi döneminden 2005 yılı sonuna kadar tek taraflı politikaları çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the development of the settlement policies of Israel in the West Bank territory by focusing on the incentives of them with factors of change and continuity before and after the peace process.The Six-Day War of 1967 which initiated a new phase in the region with the Israeli occupation of territories in Jordan, Syria and Egypt became an important milestone in Middle East history. Although some of these territories were returned through bilateral talks, the main territory of the Palestinian people remained under occupation, being subjected to Jewish settlement activities.The settlement activities on the West Bank were expanded by all Israeli governments with different incentives until the peace process. The peace process which began in 1993 aimed to form an independent Palestinian state. Among the vital issues related to the final status talks the moratorium on future building of settlements and the Israeli withdrawal from the settlements were delayed. The Camp David Summit in 2000 was overshadowed by the ongoing activities of settlement. In addition to settlement activities, increasing security arrangements following the emergence of Al-Aqsa Intifada brought about the fragmentation of West Bank territories.This study aims to analyze the results of the settlement activities in the West Bank before and after the peace process in terms of an eroding factor for the mutual confidence between the Israelis and Palestinians. The settlement activities will be examined from the pre-state period of Israel within the framework of its unilateral policies until the end of 2005.