Bankacılıkta kredi derecelendirme sistemleri
Credit rating systems in banking
  1. Tez No: 633866
  2. Yazar: DUYGU ŞİMŞEK TUZCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kredi derecelendirme sistemleri, ihraççılar, yatırımcılar, piyasa düzenleyicileri ve brokerler de dahil olmak üzere finansal piyasalardaki katılımcıların çoğundan yararlanmaktadır. Bu çalışmanın ana araştırma konusu, kredi riski değerlendirme modelleri bağlamında en çok kullanılan model tekniklerini, metodolojileri ve olumlu ve olumsuz yönleri vurgulamaktır. Birinci bölümde kredi derecelendirme sistemi ve kredi puanlama turları kredi riski ölçüm yöntemi olarak açıklanmıştır. İkinci bölüm, kredi riski yönetimi modelleri ve istatistiksel-analitik sistemleri analiz ederek devam etmektedir. Son bölümde bankacılık sektöründeki takibe dönüşüm oranını tahmin etmek için bir dogrusal regresyon modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit rating systems take advantage of most of the participants in financial markets, including issuers, investors, market regulators and brokers. The main research topic of this study is to emphasize the most used model techniques, methodologies and positive and negative aspects in the context of credit risk assessment models. In the first section, the credit rating system and credit scoring tours are explained as the credit risk measurement method. The second part continues by analyzing credit risk management models and statistical-analytical systems. In the last section, a linear regression model was developed to estimate the NPL ratio in the banking sector.