Bankacılıkta faiz riski ve yönetimi
Interest rate risk and management of interest rate risk in banking
- Tez No: 262634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Değişik alanlarda faaliyet göstererek ve bilançolarına faize duyarlı çeşitli finansal ürünler alarak büyüme yolunda zorlu bir yarış içinde olan bankalar, birçok farklı riskle karşı karşıyadırlar. Piyasadaki her türlü gelişmeden anlık olarak etkilenen faiz oranlarındaki değişimler, bankaların karşılarında bulacağı en önemli risklerden biridir. Çünkü, faizlerde meydana gelen değişimler, bankaların bilanço gelirlerinde ve ekonomik değerlerinde çok ciddi ve hızlı değişimlere neden olur. Bankaları, dolayısıyla da ülke ekonomilerini ciddi bir şekilde tehdit edebilecek faiz oranlarındaki değişimlerden kaynaklan riskleri; bankalar önemle takip etmeli ve bunları kontrol etmek için kullanılan gelişmiş yöntemlere başvurmalıdırlar.?Bankacılıkta Faiz Riski ve Yönetimi? isimli bu çalışmamda bankacılıkta karşılaşılan faiz riski tanımlanmış, faiz riskinden korunmak ve bu riski yönetmek için uygulanan yöntemler irdelendikten sonra Durasyon(Süre) yöntemi ile banka bilançolarında faize duyarlı ürünlerin faiz riskine karşı korunmasını amaçlayan bir uygulama üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks, competing with each other in order to enlarge their asset size, face many risks by operating in various fields of activities and by adding many different interest rate sensitive financial products to their balance sheets. In financial markets, any event or any news suddenly might affect interest rate levels. This instant change in interest rates is one of the most important risk factors that are faced by banks since volatility in interest rate levels will result in very serious and rapid changes in interest rate sensitive income and economic value of balance sheets. Thus, banks should monitor risks that arise from interest rate movements with attention and use advanced methods to control and manage interest rate risk because it might seriously affect banks, and through banks might even damage economies of countries.In my study ?Interest Rate Risk and Management of Interest Rate Risk in Banking?, the types of interest rate risks in banking are defined, the avoidance methods are explainded, management of interest rate risk is examined, and an application of Duration method to protect the value of interest rate sensitive financial products in balance sheet of banks from interest rate risk is implemented.