Türkiye'de görülen töre cinayetlerinin sosyolojik, antropolojik ve kültürel kökenine bakış
Sociological, anthropological and cultural reasons of customs killings in turkey
- Tez No: 262672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Hukuk, Sosyoloji, Anthropology, Law, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de görülen namus cinayeti, kan davası gibi uygulamaların sosyolojik nedenlerini ortaya koymakta, sorunu somutlaştırmaya uğraşarak çözüme katkı sağlamaya çalışmaktadır. Çalışmada ayrıca, töre cinayetlerinin her şeyden önemlisi bir ?sosyal sorun? olduğu ve ortaya çıkışında sosyolojik nedenlerin ağır bastığı vurgulanmaktadır.Bu bağlamda, töre cinayetleri ve aile yapıları arasındaki ilişkiyi gösterebilmek amacıyla çalışmada öncelikle, Türk aile yapısı ve antropolojisi incelenmiştir. Açıklandığı gibi, töre cinayetlerine gerçek anlamda neden olan ve bu olguyu güçlendiren kabile örgütlenmeleri ve ataerkil aile sistemleri Türkiye'de oldukça yaygındır. Kan davası, namus cinayetleri ve bir kısım intihar olayları genel bir terim olarak ?töre cinayetleri? adı altında toplanmış olup, olayların anlam ve içerikleri bu kavram altında incelenmiştir. Bunları araştırırken, mümkün olduğu kadar birebir ilişkiler bazında sosyal gerçekliklerin nedenlerini de bulmaya çalıştım ve sonuç olarak ataerkil sistem ve toplumda kadına atfedilen değerin aile ve akrabalık sistemleri kombinasyonunda töre cinayetlerini artıran veya eksilten diğer çeşitli nedenleri teşvik ettiğini iddia ediyorum.Töre cinayetlerinin birden bire ortaya çıkmadığı ve bir ya da birkaç nedene bağlanamayacağı ifade edildikten sonra, çalışmanın sonunda, çözüm için kısa ve uzun vadede neler yapılabileceğine dair düşüncelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study exposes the sociological reasons of inhuman aplications like honour killings, blood feud in Turkey; it struggles with concretizing the matter to contribute the solution. The study also emphasized that, all over everything, customs killings is a ?social problem? and sociological reasons predominate its appearance.In this context, Turkish family structure and its anthropology is firstly studied, in order to demonstrate the connection between customs killings and family structures. As explained, the fact that tribal organisations and patriarchal family systems are fairly prevalent in Turkey as factual strengthening effect of customs killings. Blood feud, honour killing and some suicide events gathered under a general term, as ?customs killings? and therefore meanings and contents of such concepts are examined. I also tried to explore the reasons of the social facts while examined as possible as in one to one relationships and consequently I claimed that patriarchal system and social value of women in community incite these events where other miscellaneous reasons excite or mitigate customs killings in combination with family and kinship systems.After expressing customs killings did not appear at once and can not connect to one or several reason, at the end of the study the opinions are mentioned about what can be done in a shorter and longer period, due to the prospective for solution.