Positive effects of teaching culture in the foreign language classroom
Yabancı dil öğretiminde kültürün olumlu etkisi
- Tez No: 262691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR NAJAR LOGİE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan bu tez çalışması, kültürün yabancı dil derslerindeki pozitif etkilerini içermektedir. Çalışmanın hedefi, kültürün günümüzde neden ve nasıl öğretilmesi gerektiğini tanımlamaktır. Bu çalışmada, kültür ve dil arasındaki karşılıklı ilişkileri göstermek için bazı görüşlere yer verilecektir. Çalışma, yabancı dil öğreniminde kültürel bakış açılarının öğreniciyi nasıl etkilediğinin önemli noktalarını sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca çalışmada, konu ile ilgili olarak iki çeşit araştırma uygulanmıştır. Birinci araştırma; 3 farklı ülkedeki (Türkiye, Ürdün ve Rusya) 3 farklı dil okulunda, 40 İngilizce öğrencisi arasında yapılan anketi içermektedir. İkinci çalışma ise, 4 farklı kökenli katılımcının yurtdışında dil öğrenirken karşılaştıkları deneyimlerini anlattıkları kısa makalelerdir. Her iki araştırmanın da ana hedefi, dil öğreniminde kültürün pozitif etkilerini göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the positive effects of the culture in the foreign language learning. The aim of this study is to define why and how culture should be taught nowadays. Some aspects will be given to show the special interrelation between the language and the culture. This study aims to present the important points of how the perspectives of the cultural reality affect the learner in the foreign language learning. Furthermore, this study has had an attempt to perform two kinds of researches related to this issue. The questionnaire was applied to the 40 students in three different schools and three different countries, which are Turkey, Jordan and Russia. Where second study was performed with four participants with the different origins and they were asked to write the short essays over the experiences of their foreign language learning abroad. Both of the studies have an attempt to show the positive effects of the culture in the foreign language learning.