Robert Louis Stevenson'ın yazınsal eserlerinin Türkçe çevirilerinin betimlenmesi: Treasure Island'dan Define Adası'na
A descriptive study of the Turkish translations of Robert Louis Stevenson's literary works: From The treasure Island To Define Adası
- Tez No: 262753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Alican Azeri'nin ?Robert Louis Stevenson'ın Yazınsal Eserlerinin Türkçe Çevirilerinin Betimlenmesi: Treasure Island'dan Define Adası'na? konulu bu çalışması Robert Louis Stevenson'ın, başta Define Adası olmak üzere eserlerinin Türkçe çevirilerinin tarihsel bir perspektifte incelenmesi ve betimlenmesini içermektedir. Bu çalışmada Stevenson'ın kaynak ve erek kültürdeki yerleri karşılaştırılmış, yazarın Türk yazın dizgesine kimler tarafından, ne zaman, nasıl, hangi yöntemlerle ve ne ölçüde aktarıldığını konu edilmiştir. Stevenson'ın Türk yazın dizgesindeki konumunu anlamak için Itamar Even-Zohar'ın çoğul dizge kuramı, eserlerinin yayınevi politikaları açısından betimlenmesi sürecinde Gideon Toury'nin norm kavramı, Türkçedeki Define Adası çevirilerini inceleme ve karşılaştırma aşamasında ise Andrew Chesterman'ın çeviri stratejileri sınıflandırılması kullanılmıştır. Yapılan incelemenin sonunda, Stevenson'ın Türk yazın dizgesine bir çocuk kitapları yazarı olarak tekil bir kimlikle aktarıldığı ancak bu tekil kimliğin dahi tam olarak aktarılamadığı gözlemlenmiştir. Stevenson'ın ünlü ve Türkçe'ye en çok çevrilmiş eseri Define Adası'nın bile çevirilerinin çok büyük bir kısmının, söylemsel yapılarıyla, Stevenson'ın öyküsünden çok farklı bir şeye dönüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Alican Azeri?s thesis titled ?A Descriptive Study of Robert Louis Stevenson?s Literary Works: From Treasure Island to Define Adasi? contains the study and depiction of Turkish translations of Robert Louis Stevenson?s works, especially the Trasure Island from a historical perspective. In this study, Stevenson?s place in source and target cultures have been compared and by whom, when, how, by which methods and to what extent his writings have been transferred to the Turkish literary system have been studied. In order to understand the place of Stevenson in the Turkish literary system, Itamar Even-Zohar?s poly system theory has been utilized to understand Stevenson?s place in Turkish literary system, Gideon Toury?s concept of norms has been used while describing the trnaslation of his Works in terms of publisher?s policies and Andrew Chesterman?s classification of translation strategies have been used for the study and comaprision of the translations. As a result of this study, it has been observed that Stevenson is transferred to the Turkish literary system not with only a single identity as an author of children?s books. It has also been concluded that most of the translations of Treasure Island, Stevenson?s most translated book to Turkish, has been transformed into something that?s quite different than Stevenson?s original story, with their discourse structures.