John Locke'un görüşleri ışığında gerçekleştirilebilir eğitim anlayışı
Realizable educational approach according to John Locke?s views
- Tez No: 262786
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Aydınlanma Dönemi öncülerinden kabul edilen ve aklın rehberliğini temel ilke edinen John Locke'un eğitim görüşleri incelenmiştir. Çalışma, John Locke'un günümüz eğitim sistemi için de geçerli olan, eğitimde olması gereken öğrenci merkezli yaklaşım şeklini, eğitim alanındaki problemler konusundaki saptamalarını ve çözüm önerilerini içermektedir. Böylelikle çalışmanın, eğitimde verimliliğin sağlanabilmesi açısından ebeveynler ve eğitimciler için yol gösterici bir nitelikte olması amaçlanmıştır.Bir ülkede uygulanan eğitim anlayışının, o ülkedeki siyasi yapıdan bağımsız olması söz konusu değildir. Ayrıca, eğitimin temel yapı taşı olan bilgi kavramının oluşum ve gelişim şekli, özellikle eğitim süreci açısından önemlidir. Bu nedenlerle, yapılan incelemelerde konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve bütünlüğün korunması amacıyla, John Locke'un eğitimsel düşünceleriyle birlikte siyasi fikirlerine ve epistemolojik yaklaşımına ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, educational views of John Locke, one of the leaders of the Enlightenment Period, who had the mental guide as a basic principal and were examined. This study includes John Locke?s learner-centered approach to education, which is also valid in today?s educational system and his opinions of the problems and solutions in the system. Thus, this study aims to provide efficiency in the education system as a guidance for parents and educators.Educational approach in a country can not be accepted as independent from the Political views of that country. Moreover, ?knowledge? concept which is the basic of education is important especially in the educational process. Therefore, not only John Locke?s educational views, but also his political views and epistemological approach are examined so that the issue as a whole can be understood better.