Türkiye'de KOBİ'lerin finansman sorunları ve alternatif çözüm önerileri
The financial problems of SME's in Turkey and proposals for solution
- Tez No: 262977
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
20. yy' da tüm ülkelerin ortak hedefi ekonomik açıdan kalkınmak ve gelişmek olmuştur. Bireylerin refah düzeyini arttırmak; gelir adaletsizliğini azaltmak; istihdamı arttırmak; modernleşmek için ülkelerin seçimi; sanayileşmek olmuştur. KOBİ'lerin tek başlarına sanayileşmenin yaratıcısı olarak kabul etmek mümkün değilse de bu işletmelerin ekonomi içindeki önemli yerleri nedeniyle sanayileşmenin başlangıcı ve itici gücü olarak değerlendirmek gerekmektedir. Türkiye de küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ülkenin imalat sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin %95,5'ini oluşturmaktadır. İmalat sanayisindeki istihdamın ise %61,1 ini oluşturan yine küçük ve orta büyüklükteki işletmelerdir.KOBİ'lerin esneklik; değişen koşullara hızla uyum sağlayabilmesi gibi avantajlı yönler ile üretim, yönetim, pazarlama; insan kaynakları ve finansman konusunda yaşadıkları sorunlar gibi dezavantajlı oldukları yönleri bulunmaktadır.Bu çalışmada KOBİ'lerin finansman konusunda yaşadıkları sıkıntılar ayrıntılı olarak incelenerek alternatif finansman yöntemlerini araştırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In 20th century, common aim of all countries to reedify and develop economically. Accretion in prosperity of people; to lessen the inequality of income; increasing level of employment; selection of countries to modernize and become industrialized. However it is not possible to accede that SMEs aren?t creator of indutrialization; because of their important position in economy, they should evaluate as impulsive force and commencing of industrialization. In Turkey, 95,5% of enterprises that have operations in manufacturing industry, are composed of SMEs. Also 61,1% of employment is composed of SMEs at manufacturing industry.In spite of some disadvantageous sides of SMEs as manufacturing, administration, marketing, human resources and financing, they have some advantageous sides as elasticity and ability to harmonize quickly in varying conditions.It?s aimed to detail alternative financing methods with this study to solve SMEs? financing difficulties.