KOBİ'lerin istihdama etkisi: Bir alan araştırması
The effect of SME's to employment: A field research
  1. Tez No: 262987
  2. Yazar: MAHMUT BAYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Her ülke giderek ağırlaşan istihdam sorunları karşısında işsizliği azaltıcı ve yeni istihdam imkânları oluşturmaya yönelik tedbirler almaya çalışmaktadır. Ülkemizde önemli ölçüde insan kaynağı potansiyeli bulunmakta, fakat bu potansiyel yeterince değerlendirilememektedir. Diğer yandan dünyada KOBİ'ler, işsizliğin azaltılmasında ve istihdamın arttırılmasında önemli bir rol üstlenmektedirler.Bu çalışma kapsamında; oluşturulan model çerçevesinde KOBİ'lerde işletme içi ve dışı faktörlerin KOBİ'lerde istihdama etkisi ele alınmıştır. Bu amaçla İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Metal Eşya Sektöründe faaliyet gösteren 335 KOBİ'de bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir.Araştırma modelindeki değişkenlerin daha anlamlı gruplar halinde bir arada incelenmesini ve daha özet biçimde değerlendirilmelerini sağlamak amacıyla, değişkenler ?Faktör Analizi? tabi tutulmuş ve ardından oluşan yeni faktörlerin birbirleriyle ilişkisi ?Regresyon Analizi? ile incelenmiştir.Araştırma modelinde ele alınan tüm faktörlerin, literatürde ön görüldüğü biçimde, KOBİ'lerde istihdama etkisi bulunmaktadır. Çalışma sonucunda, ?İşletme dışı faktörler? önemli olmakla birlikte, ?işletme içi faktörler?, özellikle ?işletmenin insan faktörüyle ilgili özelliklerinin (işverenin/yöneticinin kişisel özelliklerinin)? ve ?işletme karakteristiği?nin, ülkemizdeki KOBİ'lerde istihdamı belirleyici bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Every country develops policies that target to reduce unemployment and create new job opportunities in order to solve the unemployment problem which gets complicated every day. In Turkey, it is obviously seen that there is a huge potential in labor force, but on the other hand this potential could not had been used sufficiently. However, SMEs could get an important role in order to reduce unemployment and create new employment capacities.In the scope of this study, internal and external factors of the proposed model that affect employment of SMEs are examined in detail. For this purpose, a field research with 335 SMEs those operate in Metal Sector in İstanbul İkitelli Organized Industrial Region, is conducted.Variables in the research model were grouped with ?Factor Analyses? in order to assess them briefly and expressively. Then, the relationships within factors that are newly created were analyzed with ?Regression Analyses?.All the factors in research model have effect on SMEs? employment, as foreseen in literature. In the conclusion of this study, as well as ?External factors?, ?Internal factors?, specifically, ?the characteristics of the firm those are related with human factors (employer/manager?s personal characteristics)? and ?SMEs? characteristics? have significant effects on employment of SMEs.