Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının finansal piyasalar üzerine etkisi ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
Effects of foreign direct investment in financial markets and comparative study on Turkey
  1. Tez No: 263054
  2. Yazar: ZELİHA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Doğrudan yabancı yatırımların dünyadaki önemi arttıkça, bu olgunun gelişimini açıklamaya çalışan bir çok teori geliştirilmiştir. Dolayısıyla doğrudan yabancı yatırımların ülke ekonomilerine etkileri önemli bir çalışma konusu oluşturmuştur. Doğrudan yabancı yatırımlar yapıldıkları ülkeye sermaye malları, yeni teknoloji ve bilgi getirebilmektedir. Aynı zamanda ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırımlar finansal piyasalarla da etkileşim halindedir. Bu çalışmada Türkiye finansal piyasaları ve doğrudan yabancı yatırımlar analiz edilirken, AB'ye son dönemde üye olan ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerdeki finansal değişkenlerle analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing importance of foreign investment in the right in the world, we try to explain the development of this mature a number of theories have been developed. Therefore, its effect on foreign direct investment in the economy of the country has established a working. Direct foreign investments are made to the country capital goods, new technology and information can bring. At the same time, direct foreign investments from countries with financial markets in a state of interaction. In this study, financial markets and direct foreign investment in Turkey is being analyzed, the EU member countries and in recent times an developing countries has been made in the analysis of financial variables.