İnsan kaynakları yönetimi açısından 4857 Sayılı İş Kanunu'nda işin düzenlenmesi ve bir araştırma
From human resources management of view work regulation in Labour Law 4857 and a research
- Tez No: 263055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Genel olarak çalışma saatlerinin ve dinlenme sürelerinin sınırlarının belirlenmesini ifade eden işin düzenlenmesi konusu, insan kaynakları yönetimini yakından ilgilendirmektedir. Bu tez çalışmasında, işin düzenlenmesi konusunun 4857 Sayılı İş Kanunu'ndaki hükümleri açısından insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerindeki etkileri araştırılmaya çalışılmıştır.İlk bölümde, öncelikle çalışma sürelerinin düzenlenmesi ele alınmıştır. Çalışma süresi kavram olarak açıklanmış, hukuktaki yerinin ifade edilebilmesi için iş hukukunun doğuşuna ve gelişimine değinilmiştir. Türkiye'de iş hukukunun izlediği tarihsel sürece ve 4857 Sayılı İş Kanunu'nun kabul edilmesine yer verildikten sonra, çalışma saatlerinin kanuni sınırları geniş bir şekilde açıklanmıştır. Daha sonra çalıştırma yasaklarını ve dinlenme sürelerini içeren tüm diğer düzenlemelere yer verilmiştir.İkinci bölümde, insan kaynakları yönetimi konusu kavram olarak incelenmiş, önemine değinilmiş ve işin düzenlenmesi ile ilgili olabileceği varsayılan insan kaynakları yönetimi işlevleri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın son bölümünde ise, işin düzenlenmesi hükümlerinin insan kaynakları yönetiminin işlevlerine etkisi olup olmadığı bir araştırmayla açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma İstanbul'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerin insan kaynakları yöneticilerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Work regulation which determines the working hours and rest periods is closely related with human resources management. The effect of work regulation on human resources management in Labor Law numbered 4857 is tried to be explained in this research.In the first chapter, working hours regulation is covered. Working hours is explained as a concept; birth and progress of labor law are mentioned. History of labor law in Turkey and consent to Labor Law numbered 4857 are discussed, and then working hours in legal context is explained in detail. Then, employment prohibitions and rest period regulations are studied.In the second part, human resources management is analyzed as a concept, its importance is described and human resources management functions related with work regulation are examined.In the last part of the study, whether work regulation has an effect on human resources management is investigated. Human resources managements from 4 and 5 star hotels in Istanbul have participated in research.