Yenilik yayılımı: Bir araştırma
The diffusion of innovation: A case
  1. Tez No: 263053
  2. Yazar: SEMRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yenilik kavramı, son yıllarda üzerinde oldukça durulan ve yönetim alanında en çok ilgi gören konuların başında gelmektedir. Bunun en önemli sebebi, her geçen gün çevremizde artan yenilikler ve işletmelerin yenilikler yoluyla rekabet üstünlüğü elde etmeleridir. Bu çalışmada, cep telefonundan internet kullanımının benimsenmesinde etkili olan yenilik özellikleri araştırılmıştır. Araştırmanın temelini, Rogers'ın yeniliklerin yayılımı teorisindeki yenilik özellikleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda, cep telefonu ve internet kullanan kişilerden internet ortamında yayınlanan anket yoluyla elde edilen veriler anova ve regresyon analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last few years, innovation has become the most evaluated and the most interested topic in the management. One of the reasons of this popularity is the increasing innovations around and the other is the firms getting competitive advantages through innovations. The characterictics of innovations which are effective on adoption of using the internet from mobile phone are investigated in this thesis. The study is based on the characterictics of innovations in Rogers? diffusion of innovations theory. In this scope, the data is collected by a survey published on internet from the users of mobile phone and internet and analysed with anova and regression statistics methods.