Effects of environmental scanning and planning flexibility over firm performance in SMEs
KOBİ'lerde çevresel tarama ve planlama esnekliğinin firma performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 263103
  2. Yazar: ASIM ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (KOBİ) (1) çevresel tarama ve firma performansı (2) planlama esnekliği ve firma performansı arasındaki ilintileri ortaya koymaktır. Araştırmada pazar dinamizminin hem çevresel tarama hem de planlama esnekliği üzerindeki moderatör etkisi de irdelenmiştir. Örneklem olarak Kocaeli'de faaliyet gösteren 1200 imalatçı firmadan 600'ü rastgele seçilmiştir. Seçilen firmalardan araştırmaya katılmayı kabul eden 400 tanesinde yöneticilerle yüz yüze görüşerek anket uygulaması yapılmıştır. Model, 4 hipotezlendirilmiş ilişki üzerine kurulmuştur. Araştırmanın istatistiksel analizi; çevresel tarama ve planlama esnekliğinin firma performansı üzerine etkileri hakkında önemli bulgular içermektedir. Kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizleri oldukça iyi sonuçlar vermiştir. Hipotezleri sınamak için yapılan regresyon analizleri sonuçları literatürle örtüşmektedir. İstatistiksel veriler değerlendirilmiş ve sonuç çıkarılmıştır. Bu alanda yapılacak gelecekteki çalışmalar için çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to produce evidence about the correlations between (1) environmental scanning and firm performance and (2) planning flexibility and firm performance while examining the moderating effect of market dynamism on both environmental scanning and planning flexibility in small and medium sized enterprises (hereafter SMEs). Four hypothesized relationships are assessed with a sample size of 600 randomly chosen firms among 1200 manufacturing organizations carrying on business in Kocaeli by utilizing face-to-face questionnaire survey technique. 400 executives agreed to participate. The outcomes of the statistical analyses of this research have exposed considerable conclusions on the effects of environmental scanning and planning flexibility over firm performance. The reliability analyses of the scales used in the research have also suggested significant results. Research findings through the completion of regression analyses which have been conducted in order to test the hypotheses; are found to be concurring with literature. In addition to the statistical results, the findings have been conceptually discussed and concluded. Finally, implications have been presented for future studies.