Büyük çaplı projelerde karar verme: Analitik hiyerarşi süreci uygulaması
Decision making in large-scale projects: Application of analytic hierarchy process
  1. Tez No: 263104
  2. Yazar: ÖMER FARUK RENÇBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında büyük çaplı projelerde karar verme problemi ele alınmıştır. Çalışmada; büyük çaplı inşaat projelerinde taşeron firma seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterlerin önem ve önceliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kriterlerin önem ve önceliklerinin belirlenilmesinin ardında çalışmada örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmada; birçok ülke, kurum ve şirket tarafından önemli projeler hakkındaki doğru kararları verebilmek amacıyla kullanılan ?Analitik Hiyerarşi Proses? yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında büyük çaplı sayılabilecek inşaat projelerinde çalışan ve sektörü iyi bilen 64 firma ve proje yöneticisine ikili karşılaştırmalar anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler Expert Choice programına girilerek analiz edilmiştir.Analiz sonucunda; üretim yeteneği özelliklerinin organizasyon ve yönetim yeteneklerinden daha önemli olduğu ve alt kriterlerden kalite, liderlik ve iş deneyimi kriterlerinin diğer alt kriterlere göre daha önemli oldukları sonucuna varılmıştır.Çalışmada örnek uygulama olarak İstanbul'da bir ulaşım projesi için taşeron firma seçimi problemi ele alınmıştır. Projede üç alternatif taşeron firma arasında en doğru seçimin hangisi olduğunun belirlenilmesi istenmektedir. Bu amaçla yapılan analizde bu taşeron firmalardan hangisinin projenin kriterlerine en uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, large-scale projects have been included in the decision making problem. Study of large-scale construction projects, subcontractors must be considered in the selection criteria was to determine the importance and priority. Increasing importance and priorities of these criteria is called a sample application are included in the study. Study, many countries, institutions and companies on major projects by the right decision in order to use“Analytic Hierarchy Process”method was used. Large-scale construction projects can be considered within the scope of research work and the industry knows that 64 companies and project managers survey was administered to the bilateral comparisons. The data obtained were analyzed by entering into Expert Choice program.As a result of analyzing the production capability of the organization and management capabilities, features and sub-criteria is more important than quality, leadership and work experience criteria is more important than the other sub-criteria, they concluded.In the sample application working in Istanbul as a transport contractor for the project selection problem is discussed. Subcontractors in the project among the three alternatives is the right choice that determines what is required. Which of these sub-contractors for this purpose in the analysis of the project was determined to be the most appropriate criteria.