İnsan hakları temelinde özel hayat hakkının ulusal ve uluslararası alanda uygulamaları
National and international regulations of privacy right on the basis of human right
- Tez No: 263396
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Devleti vatandaşına karşı koruyan anlayışın vatandaşı devlete karşı koruyan anlayışadoğru değişmesine örnek olarak Türk Ceza Kanunu'daki değişiklikler temel insanhaklarından özel yaşam hakkı ve güvenlik hakkının ulusal ve uluslararası uygulamalarına olumlu bir zemin oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı insan hakları temelinde özel hayat hakkının ulusal ve uluslararası alanda uygulamalarını incelemektir. İnsan hakları normları önce uluslararası insan hakları belgelerini oluşturulmakta ve daha sonra ulusal hukuk normları bu belgeler ile uyumlu hale getirilmektedir. Çağımızda insan hakları sözleşmelerinin anayasaya üstünlüğü konusu tartışıma konusu olmuş bir husustur.
Özet (Çeviri)
This thesis will discuss the change in mentality which used to protect the state against its citizens to the protection of its citizens to the State. The recent changes in the Turkish Criminal Code has paved the way to the formation of a positive ground both in terms of national and international applications of privacy right and security right. The aim of this thesis is to study the privacy of individuals in terms of national international legal aspects.