Kolluğun,suç öncesi ve sonrası kişisel veri toplama yetkisi
The authority of law enforcement officers to collect personal data before and after crime
- Tez No: 263397
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgi teknolojisinin gelişiminin bu kadar hızlı yaşandığı günümüzde, hukuk da bu gelişme ve hızdan etkilenmektedir. Bu gelişim karşısında toplum yaşayışındaki değişim hukukun kendi içinde yeni kavramlar ve düzenlemeler yapmasını gerekli kılmaktadır. Kişisel veriler de bu kavramlardan biridir. Bizim hukukumuz açısından yeni olan bu kavram aslında Avrupa Birliği Ülkelerinin kanunlarında ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir.Bu çalışmada, Kolluğun suç öncesi ve suç sonrası yetkileri açısından kişisel veri toplama, işleme ve değerlendirilmesi incelenmiştir. Kolluk mevzuatında ?kişisel veri? ayrı bir başlık altında düzenlenmediği için, Kolluğa verilen mevcut yetkilerin içeriği ve kapsamı bakımından kişisel veri kavramı değerlendirilmiştir. Kolluğun suçu önlemede uyguladığı tedbirlerde kişisel veri toplaması ve değerlendirmesi, suç sonrası suçun araştırılmasında toplanan verilerin kişisel veri niteliğinde olması konumuz açısından incelenmiştir. Diğer ülke kolluk mevzuatlarında kolluğun kişisel veri toplama, işleme ve değerlendirme yetkisine ilişkin düzenlemelere ve AİHM kararlarına yer verilmiştir. DNA'nın suç araştırmasında önemi ve DNA bankaları ve bunlara yönelik eleştiriler çalışmamızın sonunda incelenmiştir.Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, değerlendirilmesi uluslararası hukukta yasa ile düzenlenmekte ve korunmaktadır. Bizim hukukumuzda böyle bir düzenleme getirilmemiştir. Bu konudaki yasal eksikliklerin sonucu konumuz açısından derinlemesine değerlendirildi. AB ülkelerinde olduğu gibi, kolluk mevzuatımızda kolluğun kişisel veri toplama, işleme ve değerlendirme yetkisi ayrı bir başlık altında düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
We are living in an era of rapid technological progress. Law is also influenced by the extent and speed of this progress. Changes in societal life caused by the speedy progress in technology renders the development of new notions and arrangements in law necessary. Personal data protection is one of such newly developing legal notions. Although personal data protection is new to the Turkish legal order, it is in fact already regulated in detail in the legal order of European Union (EU) member states.This study analyzes the authority of law enforcement bodies to collect process and evaluate personal data before and after a crime. Since data protection is not regulated as a separate heading under the Turkish legislation on law enforcement, the notion has been analyzed within the framework of the current nature and scope of the authority delegated to law enforcement bodies. The collection and processing of personal data have been analyzed both within the context of prevention of crime and the conduct of post-crime investigation. The regulation of law enforcement bodies? authority to collect, process and evaluate personal data in other countries and the jurisprudence of the European Court of Human Rights (ECtHR) on this issue form part of this analysis. Finally, the importance of DNA and DNA banks in the investigation of a crime as well as critical approaches on this issue have also been examined.The collection, processing and evaluation of personal data is regulated and protected through international law. However, such a regulation does not yet exist in the Turkish legal order. The impact of the lack of regulation on personal data protection has been thoroughly analyzed. This study argues that like in EU member states, the authority of law enforcement bodies to collect, process and evaluate personal data needs to be regulated as a separate heading under the Turkish legislation on law enforcement.