Seviye Belirleme Sınavları'nın eğitimde ortaya çıkardığı açmazlar
Educational dilemmas caused by SBS
- Tez No: 263448
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Geçmiş yıllarda sadece ilköğretim okullarının 8. sınıfında yapılan Orta Öğretim Kurumları Sınavı (OKS) aşamalı olarak yerini Seviye Belirleme Sınavları'na bırakmıştır. Seviye Belirleme Sınavları 2007-2008 Eğitim-öğretim yılından itibaren 6. 7. ve 8. sınıflarda her yıl olmak üzere uygulanmaya başlanmıştır. Sadece sekizinci sınıfta uygulandığı yıllarda dahi birçok eleştirilere maruz kalan Orta Öğretim Kurumları Sınavı'nın yerine Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) 3 yıl üst üste uygulanmasının Türk Eğitim Sistemi'nin içinde bulunan öğrenci, öğretmen, aile gibi insani faktörler üzerinde bazı olumsuz etkileri olabileceğinden hareketle bu çalışma gerçekleştirilmiştir. 2'si özel okul olmak üzere 5 ilköğretim okulunu kapsayan bu çalışma, 2009 yılında SBS'ye giren 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri, bu öğrencilerin velileri ve öğretmenlerinden alınan görüşlere dayanarak yapılmıştır. Görüşler araştırmacı tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra geliştirilen öğrenci, öğretmen ve veli anketleri ile alınmıştır. Veriler SPSS programına aktarılmış, ikili gruplar için ?t? testi ve ikiden fazla gruba sahip bağımsız değişkenler için tek yönlü varyans analizi ile değişkenler arasında görüş farklılıklarının bulunup bulunmadığına bakılmıştır. Görüş farklılıklarının bulunduğu bulgularda ise ?Tukey? çoklu karşılaştırma testi kullanılarak farklıkların kaynağı belirlenmiştir.Elde edilen bulgulara göre Seviye Belirleme Sınavları'nın öğrenciler, öğretmenler ve veliler üzerinde olumsuz etkilerinin bulunduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda SBS, öğrencileri psikolojik olarak etkilediği gibi sosyal yaşantılarını kısıtlamaktadır. Öğretmenler branşlarına göre kategorize edilmekte ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir. Velileri psikolojik olarak olumsuz etkilemenin yanı sıra aile yaşantısının sınava göre düzenlenmesine neden olarak, ailelerin yaşam tarzını değiştirmektedir. Toplumda gelecek korkusunu içinde barındıran bir sınav kültürünü oluşturmakta ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda bir korku kültürü meydana getirmektedir. Ulaşılan sonuçlara göre, bu araştırmada eğitim politikalarını belirleyenlere, öğretmenlere, öğrencilere, ailelere, Türk milletine ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Secondary Schools Exam (OKS), that was only held at the 8th grade of primary schools in former years, has gradually left its place to SBS. As of 2007-2008 Education year, SBS has started to be held at 6th, 7th and 8th grades annually. This research has been done considering the fact that, holding SBS in three consecutive years instead of OKS, which already exposed to many criticisms even in the years when it was only held at the 8th grade, may have negative influences on humanitarian elements such as students, teachers, parents and society who are included in the Turkish Education system. Including five primary schools, two of which are private, this research has been based on the sample views received from the parents, teachers and 6th,7th and 8th grade students who took 2009 SBS test.The views have been received via student, parent and teacher surveys, developed by the researcher, after checking their validity and reliability. This data has been conveyed into SPSS program and it has been analyzed via ?T? Test and One Way Anova Test whether there is diversity of views among the variants. The reasons of the diversity have been determined through the Tukey?s Multiple Comparison Test.According to the findings, it has been determined that SBS tests have negative influences on students, teachers and parents. In this context, SBS doesn?t only influence the students psychologically, but also it restricts their social life. The teachers are categorized according to their branches and they are psychologically affected in a negative way. Besides affecting the parents? psychology negatively, SBS makes the parents arrange thier domesticity according to the exam. It develops a kind of exam culture which creates a fear for future in society. According to the results, this research has offered suggestions to researchers, families, students, teachers, Turkish society and authorities who determine education policies.