Farklı test formatları ile ölçülen yabancı dil başarısının öğrencilerin tutumları, kaygı düzeyleri ve öğrenme stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between foreign language achievement measured by various test formats and attitudes, anxiety levels and learning styles
  1. Tez No: 263489
  2. Yazar: ADNAN GÜLÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğrencilerin farklı ölçme yaklaşımları (çoktan seçmeli, açık uçlu ve yapılandırılmış grid) kullanılarak ölçülen başarılarının; öğrenme stilleri, İngilizce dersine yönelik tutumları ve kaygı düzeyleri ile ilişkisini araştırmak ve söz konusu üç değişkenin başarıya etkisini incelemektir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeli türündendir. Araştırma; 2008-2009 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 75 10. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin durumlarını belirlemeye yönelik üç farklı ölçek uygulanmıştır: önce öğrencilerin dil öğrenmeye karşı tutumlarını belirlemek için Aydoslu (2005) tarafından geliştirilen ?İngilizce dersine yönelik tutum ölçeği? uygulanmış ve tutumları tespit edilmiştir. Daha sonra öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek üzere Oxford (1993) tarafından geliştirilmiş, ?Stil Analiz Ölçeği? (Style Analysis Survey, SAS) uygulanmış ve hangi öğrenme stiline yatkın oldukları tespit edilmiştir. Son olarak öğrencilere Horwitz (1986) tarafından geliştirilen ?İngilizce Dersine Yönelik Kaygı Ölçeği? uygulanarak kaygı düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra üç tür başarı sınavı uygulanmış, bu sınavlarda ?Indoor and Outdoor Activities? ünitesinin kazanımları dikkate alınmıştır. Bu kazanımların ölçülmesinde çoktan seçmeli, açık uçlu ve yapılandırılmış grid ölçme yaklaşımları kullanılmıştır. Elde edilen puanlar standart ?T? puanına dönüştürülerek başarı puanı olarak kullanılmıştır.Araştırmada Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, tek yönlü varyans analizi ve karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA (split Plot) analizinden yararlanılmıştır.Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: İngilizce dersine yönelik tutum olumlu yönde arttıkça başarının da arttığı görülmüştür. İngilizce dersine yönelik kaygı arttıkça başarının düştüğü görülmüştür. Üç farklı ölçme tekniği ile elde edilen başarı puan ortalaması baz alındığında, görsel ve hareketli öğrenme stiline sahip öğrencilerin, işitsel ve baskın olmayan stile sahip olan öğrencilerden daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Açık uçlu maddelerle yapılan sınavda elde edilen başarının sahip olunan öğrenme stillerine bağlı olarak değişmediği, ancak çoktan seçmeli ve grid yöntemi ile yapılan sınavdan elde edilen başarının öğrenme stillerine bağlı olarak değiştiği sonucuna ulaşılmış, hareketli stil grubu öğrencilerin çoktan seçmeli yöntem ile yapılan sınavlarda; görsel stildeki öğrencilerin ise grid testinde daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyze the influence of foreign language attitudes, anxiety levels and learning styles on English language achievement measured by various test formats (multiple choice, open ended and structured grid tests) and to examine the effect of these three variables on achievement. The research design is relational survey model. The research was carried out in the 2008-2009 academic year with 75 tenth grade High School students. Three different scales were applied to define the status of students: First, ?The Attitude Scale for English Lesson? developed by Aydoslu (2005) was applied to identify the students? attitudes for language learning. Then, to determine the learning styles of the students, the Style Analysis Survey (SAS) developed by Oxford (1993) was applied. Finally, the ?Anxiety Scale for English Course? developed by Horwitz (1986) was applied to determine anxiety levels. Three types of achievement tests were applied, the gains of the unit ?Indoor and Outdoor Activities? was taken into consideration. Multiple choice, open ended and structured grid test were used to measure these gains. The scores were transformed to standard ?T? point and used as the achievement score.The data obtained from the research was analyzed by using Pearson Moment Correlation coefficient, one-way ANOVA, two-factor ANOVA for mixed measures (split plot).The following conclusions were reached from the study:Achievement increases with increasing attitude towards English lessons positively. Achievement decreases with increasing foreign language anxiety. According to the average achievement score of three tests, students with visual and kinesthetic learning styles were determined to be more successful than those who are auditory and non-dominant. The achievement of the test with the open ended test method does not change, but that with multiple choice and grid test changes according to the learning styles. It was found that the achievement with the open ended test did not change according to the learning style. However, kinesthetic students were found to be more successful on multiple choice tests, and visual students were more successful on grid tests.