Uluslararası insan kaynakları yönetimi yazınında bilgi yönetiminin içerik analizi ile incelenmesi
Analyzing knowledge management through content analysis in the literature on international human resource management
  1. Tez No: 263519
  2. Yazar: İREM KAPTANGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR DEMİRCAN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsan Kaynakları Yönetiminde Bilgi Yönetiminin öneminin içerik analiziyle incelenmesini konu alan bu çalışmada Avrupa ve Amerika tabanlı dergilerde bulunan makalelerin hem Avrupa ve Amerika tabanında hem de bu iki tabandaki örgüt teorisi ve insan kaynakları yönetimi yazınında ne gibi farklılıklar ve benzerlikler gösterdiği incelenmiştir.Araştırmada öncelikle bilgi ve bilgi yönetimi kavramı teorik olarak açıklanmıştır. Metodolojik kısma ayrılan bölümde de araştırma çerçevesinde incelenen insan kaynakları yönetiminde bilgi yönetimi konulu 117 makalenin Avrupa ve Amerika tabanlı makalelerde nasıl ele alındığı ve bu makalelerin örgüt teorisi ve insan kaynakları yönetimi yazınında ne şekilde açıklandığı içerik analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which analyzes the significance of knowledge managenet in international human resources management through content analysis, the similarities and differences between the articles in European journals and the ones in American journals within European and American data bases and the literature on Organizational Theory and Human Resources Management were studied.The study firstly explains the terms knowledge and knowledge management.In the methodology part, how 117 articles on knowledge management in human resources management were approached in European and American journals and how they were explained within the literature on organizational theory and human resources management were analyzed by content analysis.