Kişilik yapısı ve örgüt içerisindeki güç mesafesi
Personality traits and power distance in organizations
- Tez No: 263530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışan davranışının anlaşılması, örgütlerin verimliliği açısından önemlidir. Kişilik yapısı insan davranışının temelini oluşturmaktadır. Güç mesafesi ise insanlar arasındaki ilişkiden doğmaktadır. Bu araştırma, çalışanların kişilik özelliklerinin, örgüt içerisindeki güç mesafesini ne şekilde ve ne düzeyde etkilediğini ölçmek amacıyla tasarlanmıştır.Araştırma, belirtilen konu ile ilgili literatür analizinin yapılmasını, var olan çalışmaların incelenmesini, ilgili kavramların açıklanmasını ve bir alan araştırması gerçekleştirilmesini içermektedir. Bu çerçevede, kalıtım ve içinde bulunulan çevresel koşullar tarafından şekillenen kişiliğin, örgüt içerisindeki güç mesafesini, etkileyip etkilemediğinin, etkiliyorsa ne düzeyde etkilediğinin incelenmesi hedeflenmektedir.Çalışmanın ilk bölümünde, psikoloji ve örgütsel davranış disiplinlerine ilişkin yazın taranmış, kişilik ile ilgili yayımlanmış çalışmalar kapsamlı şekilde incelenecek, kişiliğin ölçümünü sağlayacak kişilik envanterleri araştırılacaktır. İkinci bölümde, güç kavramı sosyoloji ve örgütsel davranış alanlarında belirleyicileri ve güç kaynakları kapsamında araştırılacaktır. Üçüncü bölümde, veriler incelenecek, saha araştırmasının sonuçları sunulacak; dördüncü bölümde ise sonuç ve öneriler tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is important for understanding behaviour of staff to increasing organization?s effectiveness. Personality is a base of human behaviour. Power distance is a result from relationships between staffs. In this study comprises whether staff?s personality traits as independent variable has an influence on power distance in the organizations, and if so the level of this influence.The study includes a literature analysis related to declared case, investigation of existing studies, exploration of the related concepts and furhter investigation by a field study. In this context, it is aimed at examining whether personality, which is shaped by heredity and environmental conditions, plays a role on power distribution in organizations, and the level of influence that personality has on the power distance.In the first section of this study, the literature which is related to psychology and organizational behavior fields will be reviewed and published studies about personality and inventories which provide measure of personality will be looked over. In the second section, the concept of power will be searched in sociology and organizational behavior fields within the context of its determinants and sources. In the third section, results of the field study will be offered, and in the fourth section results and suggestions will be discussed.