Fen ve teknoloji dersi öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarındaki kendi yeterliklerine ilişkin görüşleri
The competencies of science and tecnology teachers in integration practices
  1. Tez No: 263529
  2. Yazar: DEMET AVCILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN CORA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okullarında görev yapan, sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimindeki yeterliklerini saptamak, yorumlamak ve gerekli durumlarda önerilerde bulunmaktır.Bu amaçla, 2008-2009 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Tekirdağ ili merkezinde bulunan 10 resmi ilköğretim okulunda görev yapan, sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan 12 Fen ve Teknoloji öğretmeninin görüşlerini belirlemek üzere yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan Fen ve Teknoloji öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimindeki yeterliklerine ilişkin görüşlerini belirlemek için“Kaynaştırma Becerilerini Öz Değerlendirme Aracı”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the integration education competencies of Science and Tecnology teachers who have mainstreaming students in their classes, to interpret these competencies and to give suggestions when necessary.For this purpose, in order to find out their views, a semi-structured interview method was conducted in the spring term of 2008-2009 with 12 Science and Tecnology teachers working in 10 primary schools located in a central town of a Tekirdağ province and who have mainstreaming students in their classes.“The Instrument of Self- Evaluation of Integration Education Competencies”was used in order to reveal the views of Science and Technology teachers having mainstreaming students in their classes about their integration education competencies.