Ailenin sosyo-ekonomik yapısının öğrencilerin fakülte veya yüksekokul tercihleri üzerindeki etkileri (Cumhuriyet Üniversitesi örneği)
The effects of socio-economic quality of family on faculty and graduate school prefereces of students. (Sample of Cumhuriyet University)
  1. Tez No: 263603
  2. Yazar: ARZU KUŞTARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI KIZILOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, ailenin sosyo-ekonomik yapısının öğrencilerin fakülte veya yüksekokul tercihleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gerekli verileri elde edebilmek için tarama modelinden yararlanılmıştır. Bu çerçevede 25 sorudan oluşan bir anket formu oluşturulmuş ve uygulanmıştır.Araştırmanın evrenini 2008-2009 eğitim-öğretim yılı birinci yarıyılında, Cumhuriyet Üniversitesi'nin fakülte ve yüksekokullarına kayıt yaptıran öğrenciler oluşturmaktadır. Evrenin kapsamlı olması nedeniyle örneklem grubu oluşturulmuş ve örneklem grubuna 250'si yüksekokul, 250'si fakülte öğrencisi olmak üzere 500 öğrenci dahil edilmiştir.Anket, öğrenciyi tanımaya ve ailesinin sosyo-ekonomik yapısını belirlemeye yönelik 2'si açık uçlu 23'ü kapalı uçlu olmak üzere 25 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen bilgilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 istatistik programı kullanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen bulgular tablolaştırılarak sunulmuş olup, değişkenler arası ilişkilerin test edilmesinde Ki-kare (X2) tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır.Yüksekokullar daha çok erkekler tarafından tercih edilmektedir. Büyükşehirde doğan öğrenciler daha çok fakülteleri, köylerde doğanlar ise daha çok yüksekokulları tercih etmektedirler. Meslek lisesi mezunları yüksekokulları tercih etmektedir. Batı bölgelerindeki liselerden mezun olan öğrenciler daha çok fakülteleri tercih ederken doğu bölgelerindeki liselerden mezun olan öğrencilerin tercihleri yüksekokullardan yanadır. Dershaneye giden ve özel ders alan öğrencilerin büyük çoğunluğunu fakülteleri tercih etmektedir. Meslek yüksekokullarını tercih eden çocukların annelerinin ve babalarının eğitim düzeyi daha düşüktür. Fakülteleri tercih eden öğrencilerin annelerinin ve babalarının gelir düzeyi daha yüksektir. Ailesi kendi evinde ikamet eden, kendi odası olan, evlerinde internet bulunan öğrencilerin fakülteleri tercih ettiği gözlenmektedir. Kısacası ailenin sosyo-ekonomik özelliklerinin tercihler üzerinde önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.Anahtar SözcüklerEğitim, meslek seçimi, mesleki rehberlik, eğitimde fırsat eşitliği.
Özet (Çeviri)
The purpose of the this study was to determine socio-economic quality of family on choosing faculty and high school of students. The raking method was used for collecting data. A questionnaire comprising 25 questions was developed and implemented.A survey was conducted on students attending faculties and high schools in Cumhuriyet University, in the first semester of 2008-2009 academic year. Because of the extensive sampling of the universe was created, sample groups were constituted 500 students that 250 high school and 250 faculty students.Survey was to consist of 25 questions that include 2 open-ended and 23 closed-ended questions for recognized students and determined parents socio-economic quality. SPSS 15.0 programme was used for the analysis of the datas collected by survey sheets. results obtained from analysis were presented in tables, chi-sqaure test was used for statistic. The following findings were reached at the end of the research.Graduate schools were more preferred by men. While students born in cities preferred faculties, students born in villages preferred graduate schools. Vocational high school graduates preferred graduate schools. High school graduates in the western region preferred faculties, while high school graduates in the eastern region preferred faculties graduate schools. The majority of students who had gone private course were in faculties. education level of graduate school students? parents was lower. Socio-economic level of faculty students? parents was higher. Students who living in own home, had own room and internet prefferred faculties. We found that socio-economic qualities of family had important effects on preferences.KeywordsEducation, Professional Choice, Career Guidance (Vocational Guidance), Opportunity Equality In Education