Türkiye eğitim denetimi sistemi ile Finlandiya eğitim denetimi sisteminin karşılaştırılması
Comparison of Turkish educational supervision system with Finnish educational supervision system
- Tez No: 263604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, alanyazından ve uzman görüşlerinden yararlanılarak Türkiye ve Finlandiya'nın Eğitim Denetimi Sistemleri, tarihten günümüze kadar geçirmiş olduğu aşamalarla ele alınmış ve günümüzde bu iki ülkenin eğitim denetimi sistemlerinin yasal dayanakları, yapı ve işleyişi arasındaki benzerlik ve farklılıklar saptanmaya çalışılmıştır.Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme ve odak grup görüşmesi kullanılmıştır. Doküman incelemesi yaklaşımına uygun olarak, alanyazında Türkiye ve Finlandiya Eğitim Denetimi Sistemleri ile ilgili olan kaynaklar incelenmiş, iki ülkenin eğitim denetimi sistemleri arasındaki benzerlik ve farklılıklar belirlenmiştir. Daha sonra odak grup görüşmeleri yapılmış ve belirlenen bu benzerlik ve farklılıklar hakkında ilköğretim müfettişlerinin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın doküman inceleme yöntemine ait evrenini, Türkiye ve Finlandiya Eğitim Denetimi Sistemleri ile ilgili alanyazındaki bütün çalışmalar ve yasal belgeler oluştururken; örneklem ise, Türkiye ve Finlandiya Eğitim Denetimi Sistemleri ile ilgili araştırmacının ulaşabildiği dokümanlar olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalışmanın odak grup görüşmesi yöntemine ait evrenini, Türkiye Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan ilköğretim müfettişleri oluşturmaktadır. Türkiye Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan ilköğretim müfettişleri arasından, Finlandiya Eğitim Denetimi Sistemi hakkında bilgi sahibi olan ve çalışmaya katılmak isteyen 12 kişi, örneklem olarak seçilmiştir.Araştırmanın, doküman inceleme kısmında belgesel tarama tekniği ile toplanan veriler ?betimsel analize?, ?görüşme formu? yaklaşımı ile toplanan veriler ise, içerik analizine tabi tutulmuştur. Doküman inceleme ve odak grup görüşmelerinden elde edilen bulgular tablolar haline getirilerek, yorumlanmıştır. Böylece Türkiye ve Finlandiya Eğitim Denetimi Sistemlerine ait benzerlik ve farklılıklar saptanmış ve Türkiye Eğitim Denetimi Sistemine ait öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Education Supervision Systems of Turkey and Finland have been discussed along with the phases they went through until today, and their similarities and differences in terms of their legal basis, structures and operations were tried to be determined by utilizing the literature and the opinions of experts.Document review and focus group discussion among qualitative research methods have been used in the study. In accordance with document review approach, the sources included in the literature, on Turkey?s and Finland?s Education Supervision Systems were reviewed, and the differences and similarities between the countries' education inspection system have been determined. After document review, focus group discussions were carried out and the opinions of primary school inspectors on the similarities and differences determined were taken. Accordingly, proposals directed to the Education Supervision System of Turkey have been brought forward. While all of the papers in the literature on the Education Supervision Systems in Turkey and Finland constituted the universe of the document review method, the sample space was determined as the countries? Education Supervision Systems related documents that the researches were able to access. On the other hand, the universe of focus group discussion method was constituted of Primary School Inspectors that serve in Turkey-Sivas Provincial Directorate of National Education. Among the Primary School Inspectors serving in Turkey-Sivas Provincial Directorate of National Education, 12 inspectors who had knowledge concerning Finland Education Supervision System and who were willing to participate in the study were chosen as the samples.Data obtained through