Türkiye de çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümlerinin sendikalar üzerine etkileri
Turkish economy and industrial relations departments study on effects of trade unions
  1. Tez No: 263619
  2. Yazar: NURGÜL YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, kavra olarak Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri kavramları ele alınarak dar ve geniş anlamları ifade edilmiştir. Daha sonra ise sanayi devrimi sonrası emeğin sömürüsü ve sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan sosyal devlet anlayışlarına değinilmiştir.İkinci bölümde, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün dünü ve bugünü anlatılmış, sosyal siyasetten ve sosyal siyaset konferanslarından yola çıkılarak çalışma ekonomisinin bugüne geliş aşamaları ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, sendikacılığın Türkiye de ki gelişim aşamaları Cumhuriyet öncesi dönem ve sonrası dönem olarak iki başlık altında incelenmiştir. Bu başlıklarda değişik dönemlerde sendikacılık evreleri anlatılmıştır.Dördüncü bölümde ise, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinin sendikacılık üzerine etkileri anlatılarak yine bu etkilerde üç bölüm halinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts, first part, understanding the concept of Labour Economics and Industrial Relations Taking the narrow and broad meanings are expressed. Later, after the industrial revolution and the exploitation of labor emerged after the industrial revolution to the understanding of the welfare state has been mentionedIn the second part, Labour Economics and Industrial Relations section of yesterday and today are explained, social policy and social policy conference was based on the study's economy since the development stages are expressed. The third section, unionization of Turkey said that the development stages of the Republic of the period before and after the period of the two titles under the investigated . This title is explained in the different phases of trade unionism in the period. In the fourth, Labor Economics and Industrial Relations chapter also explained the effects of unionism in this effect is described in three sections.