6. sınıf matematik dersi geometriye merhaba ünitesine ilişkin kavram yanılgılarının giderilmesinde öğrenme günlüklerinin etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of learning logs on remedying students? misconceptions concerning 'hello to geometry? topic in 6th grade mathematics lesson
  1. Tez No: 263662
  2. Yazar: NEZİR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bireyin, toplumun, bilimin ve teknolojinin gelişimi için matematik vazgeçilmez bir alandır. Problem çözme, karar verme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, soru sorma, genellemelere gitme ve bağımsız düşünme gibi üst düzey davranışları geliştirmek matematik ile mümkündür. Matematik alanında başarılı olmanın önemli koşullarından biri matematiksel kavramların doğru bir şekilde öğrenilmesidir. Kavramların eksik ya da yanlış algılanması gelecek öğrenmeler için sorun teşkil eder. Dolayısıyla etkili bir matematik öğretimi için matematiksel kavramların doğru verilmesi, var olan kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve ilgili kavramsal yanlış öğrenmelere ilişkin çözüm yollarının geliştirilmesi gerekir. Bu doğrultuda çalışmanın odak noktasını matematiksel kavram yanılgılarının giderilmesi amacıyla matematik dersinde öğrenme günlüklerinin uygulanması oluşturmaktadır.Araştırmanın amacı, ilköğretim 6. Sınıf Matematik Dersi Geometriye Merhaba ünitesinde karşılaşılan kavram yanılgılarının giderilmesinde öğrenme günlüklerinin etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada deneysel modellerden ön test- son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında Gazikent İlköğretim Okulu 6-A ve 6-E sınıfına devam 78 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış İki Aşamalı Açık Uçlu Kavram Yanılgılarını Belirleme Ölçeği kontrol ve deney gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler ile kovaryans analizi yapılmıştır.Araştırmanın bulguları, uygulanan öğrenme günlüklerinin öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarını gidermeyi olumlu yönde etkilediği ortaya koymuştur. Ayrıca deney grubuna uygulanan öğrenme günlüklerinin, kız öğrencilerin kavram yanılgılarını azaltmada, erkek öğrencilere kıyasla daha etkili olduğu belirlenmiştir.Bulgular yorumlanarak, uygulayıcılar ve araştırmacılar için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics is an indispensible area for the development of individuals, social sciences and technology. With the help of mathematics one can develop high level behaviors such as problem solving, decision making, critical thinking, creative thinking, questioning, independent thinking and making generalizations. One of the important conditions to succeed in mathematics is to learn mathematical concepts correctly. Inadequate or wrong perceptions of concepts create an obstacle for the future learning. Thereby, it is necessary to teach concepts correctly, determine existing misconceptions and develop solutions concerning wrong conceptual learning. Because of this, the focus of this research is to apply learning logs to mathematics lesson in order to overcome students? mathematical misconceptions.The purpose of the research is to investigate the effect of learning logs on overcoming student?s misconceptions concerning `Hello to Geometry? topic in 6th grade Math subject. In the study, pre-test post-test control group design has been used. The research work group consists of 78 students from 6-A and 6-E classes from Gazikent Primary School in 2009-2010 academic year. Data of the research were collected through Two-Tier Open Ended Identify Misconceptions Scale, which was developed by the researcher and implemented as pre-test and post-test. Validity of the instruments and reliability analyses were carried out accordingly. Gathered data were analyzed by Covariance analysis method.Findings of the research show that application of learning logs have positive effect on remedying students? misconceptions. It has also been found out that learning logs were more effective to reduce male student?s misconceptions when compared to female student?s misconceptions.Findings have been interpreted and suggestions have been developed for teachers and researchers.