Müzik öğretmeni adaylarının gitar çalma temel tekniklerini kazanma zorluklarının incelenmesi
The analysis of the difficulties of candidate teachers of music in acquiring the fundamental techiques of guitare playing
  1. Tez No: 263693
  2. Yazar: MUZAFFER DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma ?Müzik Öğretmeni Adaylarının Gitar Çalma Temel Tekniklerini Kazanım Zorluklarının İncelenmesi? ne yönelik bir çalışmadır. Araştırmada amaçlanan, müzik öğretmeni adaylarının gitar çalma temel tekniklerinde karşılaştıkları zorlukları belirlemektir.Kazanım zorluklarını belirlemek için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitelerine bağlı Eğitim Fakültelerinin Müzik Eğitimi bölümlerinde eğitim gören gitar öğrencilerine anket uygulaması yapılmıştır. Kazanım zorluklarına ilişkin görüşlerini almak için ise Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Muğla Üniversitesi gitar öğretim elemanlarına anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Gitar Çalma Temel Tekniklerin Kazanım Zorluklarına İlişkin Çözüm Önerileri Geliştirilmiştir.Anahtar KelimelerKlasik Gitar, Klasik Gitar Eğitimi, Klasik Gitar Teknikleri
Özet (Çeviri)
?The analysis of the difficulties of candidate teachers of musİc in acquiring the fundamental techiques of guitar playing?. This research has aimed to define the obstacles that Music teacher candidates have faced about basic guitar techniques and find some solutions to overcome this.To determine and assess this difficulties, the students attending guitar education from Mehmet Akif Ersoy University, Pamukkale University and Dokuz Eylül University underwent a survey. Another survey has been applied to the teachers of Mehmet Akif Ersoy University, Pamukkale University, Dokuz Eylül University, Gazi University and Muğla University to receive suggestions related to the hardships of learning guitar techniques.Key WordsClassical Guitar, Classical Guitar Education, Classical Guitar Techniques