Örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki- bankacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between organizational trust and organizational commitment ? a study on banking sector
- Tez No: 263801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, literatür araştırması ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak amacıyla literatür araştırması yapılmış ve öncelikle örgütsel güven, daha sonra örgütsel bağlılık kavramları açıklanmıştır. Uygulama bölümünde, Erzurum il merkezinde faaliyet gösteren bankalarda bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, örgütsel güven, örgüte ve yöneticiye olan güven boyutuyla ele alınırken; örgütsel bağlılık; duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık boyutuyla ele alınmıştır. Bu bağlamda, örgütsel güven boyutlarıyla örgütsel bağlılık boyutları arasındaki ilişki ortaya konularak örgütsel güvenin örgütsel bağlılık üzerine olan etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the relationship among the organizational trust and organizational commitment. The study consists of two sections, one of them is literature study and the other is case study. In order to establish theorical structure a literature study has been made and firstly organizational trust, then organizational commitment were explained. In case study, a research was conducted in the banking sector in Erzurum. In the research, organizational trust has been examined in terms of the trust toward organization and manager; organizational commitment was has been examined in terms of affective commitment, continuity commitment and normative commitment. Within this framework, the effect of organizational trust on organizational commitment is established, exposing the relationship between the dimensions of organizational trust and the dimensions of organizational commitment.