Sigorta sektöründe rasyo analizi yöntemi ile finansal yapının değerlendirilmesi ve İMKB'de işlem gören sigorta şirketleri üzerine bir uygulama
Evaluating financial structure in insurance sector with ratio analysis method and an application in insuarance companies trading in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 263925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sigorta şirketleri, topladıkları primler karşılığında sigortalıların gelecekte karşılaşabilecekleri maddi hasarları ödemeyi taahhüt ederler. Aynı riskle karşı karşıya bulunan birçok kişi, riskin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan zararları birlikte karşılamak amacıyla sigorta sistemine dahil olmuşlardır. Doğal olarak sigortalılar hasar gerçekleştiği anda ya da sözleşmede belirtilen zamanda hasarlarının tazmin edilmesini talep edeceklerdir. Sistemin sağlıklı işlemesi için sigorta şirketleri de sigorta sözleşmesiyle taahhüt ettikleri yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar.Sigorta şirketlerinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için güçlü bir finansal yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda sigorta şirketleri, sigortaladıkları riskin gerçekleşmesiyle ortaya çıkan hasarı karşılayamamaktadırlar. Bu sigortalının zarara uğramasına ve bütün sigorta sisteminin güvenilirliğinin sarsılmasına yol açmaktadır. Sigorta şirketleri kendilerine duyulan güveni devam ettirebilmek için hasar ödemelerini zamanında ve sözleşme şartlarına uygun bir şekilde yapmalıdırlar. Olağanüstü risklerin gerçekleşmesi durumunda dahi zamanında ve sözleşme şartlarına uygun hasar ödemeleri de ancak finansal yapıları güçlü sigorta şirketleri tarafından yapılabilmektedir.Yükümlülük karşılama yeterliliği, teknik karşılıklar, finansal analiz rasyoları, konservasyon oranları sigorta sektöründe finansal yeterliliği kontrol eden mekanizmalardır. Bu mekanizmaların etkin kullanımıyla sigorta şirketlerinin finansal yapıları kontrol altında tutulmalı, sigortalılar ve bütün ekonomi sigorta şirketlerinin finansal yetersizliğe düşmesinin olumsuz etkilerinden korunmalıdırlar.Anahtar Kelimeler; Sigortacılık, Finansal Yeterlilik, Rasyo Analizi, Finansal Yapı
Özet (Çeviri)
Insurance companies undertake to pay for the financial damage that the insured may come across in the future in return for the premiums they have issued. Most people who face the same risk are included in the insurance system in order to jointly meet the losses that appear in case of the occurrence of the risk. As a matter of course, the insured will demand that their losses are reimbursed at the time the loss takes place or at the date determined in the contract. Insurance companies thus have to meet the contractual obligations to ensure that the system operates well.Insurance companies are bound to have a strong financial structure to meet their contractual obligations. Yet in some cases insurance companies cannot reimburse the loss that emerges upon the occurrence of the risk they have insured. In such a case, the insured would suffer their losses and the whole insurance system would lose trust. Insurance companies have to pay for the losses in due course of time and in accordance with the contractual terms in order to maintain the credibility. The insurance companies with potent financial structures only are able to pay for the damage in due course of time and in accordance with the terms even in case of the occurrence of catastrophic risks.Competence to meet the obligations, technical reserves, financial analysis ratios, and conservation rates are the mechanisms that control the financial adequacy in the insurance sector. Through an effective usage of these mechanisms, the financial structures of the insurance companies should be kept under control, and the insured as well as the whole economy should be sheltered from the unfavourable outcomes of the financial inadequacy of the insurance companies.Keywords; Insuarance, Financial Adequacy, Ratio Analysis, Financial Structure