Rekabet üstünlüğü açısından hedef ve kaizen maliyetleme yöntemlerinin Türk otomotiv sektöründe uygulanabilirlik düzeyinin incelenmesi
A research of applicability level in terms of competitive advantage of target and kaizen costing systems in turkish automotiv industry
- Tez No: 263930
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Günümüzde ekonomik ve teknolojik yeniliklerdeki hızlı değişim işletmeler arasında yoğun bir rekabetin yaşanmasına neden olmuştur. Artan rekabet ortamında varlıklarını korumak ve sürdürmek isteyen işletmeler, ürünlerin fiyatının pazarın belirlediği gerçeği ile müşteri taleplerini de dikkate alarak düşük maliyetle, yüksek kalitede üretim yapma zorunluluğu duymaktadırlar. Bu açıdan geleneksel maliyet yönetim muhasebesi ilerleyen teknolojik yenilikler karşısında işletme yönetimine rekabet üstünlüğü açısından önemli bilgiler verme özelliğini kaybetmiştir. İşletmelerde modern üretim teknolojilerin kullanılması yeni maliyet ve yönetim muhasebesi yöntemlerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını zorunlu hale getirmiştir.Rekabet üstünlüğü açısından Hedef ve Kaizen Maliyetleme yöntemleri en önemli maliyet yönetim yaklaşımlarıdır. Hedef Maliyetleme mamule tasarım ve geliştirme aşamasında uygulanmakta böylece mamulün ilk aşamasında maliyet azaltımı hedeflenmektedir. Üretim aşamasında da maliyet azaltım çalışmaları devam ettirilmekte olup bu aşamada da Kazien Maliyetleme devreye girmektedir.Bu çalışmada Hedef ve Kaizen Maliyetleme yöntemleri incelenerek Türk Otomotiv işletmeleri açısından uygulama düzeyi 249 işletmede yapılan anketle araştırılmıştır. Sonuçlar, istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş, işletme ve araştırmacılara yönlendirici bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in today?s economic and technological innovation lead to a intense competition among companies. The companies which want to survive and protect their presences in increasing competition environment, taking into account the real market?s cost and demands of customers, need the necessity of producing high quality production in low costs. In this respect, traditional cost management accounting to business management in front of advancing technological innovations, in respect of competitive advantage feature of providing important information lost property. Companies? using modern manufacturing technology necessitates the improving and applying methods new cost and management accounting.Target Costing is applied on the product to realize cost reduction at the phase of design and development. At the manufacturing phase, Kaizen Costing becomes a part of the activity and the cost reduction efforts are being continued. In terms of competitive advantage Target and Kaizen costing systems are the most important cost management approaches.This study Target and Kaizen costing systems had been examined and in terms of Turkish automotive companies, level of application was explored by the survey in 249 companies through questionnaire. Results were evaluated with statistical methods, and guiding information was presented to companies and researchers.