Andragojik temellere dayalı kolaylaştırılmış okuma-yazma eğitimi (KOYE)
Andragocigal-based facilitated literacy education (FLE)
  1. Tez No: 264171
  2. Yazar: CENK AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÜLTANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, andragojik temellere dayalı Kolaylaştırılmış Okuma Yazma Eğitimi (KOYE) sürecine yönelik KOYE eğiticilerinin görüşlerini incelemek ve KOYE kursuna katılan kadın kursiyerlerin kurs sonunda, sosyo-kültürel entegrasyonlarında meydana gelen değişiklikleri analiz etmektir. Araştırmada tarama modelli betimsel yöntem kullanılmıştır. Veriler nicel ve nitel olmak üzere iki yoldan toplanmıştır. Nicel veriler anket, nitel veriler ise görüşme yolu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the differences in the socio-cultural integration of the women trainees attending andragogy-based Facilitated Reading Writing Education (FLE) and the opinions of FLE educators. A survey-based descriptive method was used in the research. The datas were collected in mixed type as quantitative and qualitative. Questionnaires and interviews were used as data collection tools. Frequency-percentage range, Chi-square and Kappa analyzez were used for the quantitative datas. In the anlayze of qualitative datas, content analyze was used and Miles-Huberman reliability formulla was calculated to check the reliability of the data codings. While 50 women trainees attending the FLE courses forming the sample group of the first part of the research problem, 80 FLE educators formed the sample group of the second part of the problem.As a result, FLE could not be effective totally on the socio-cultural integration of the trainees but in some fields it caused a change as being familiar with the features of the migrated region, acquiring professional skills, health and nutrition. Furthermore, FLE educators expressed that the content and attainments should be planned and organised by trainees, a friendly and trustful medium has to be constructed. The parsing-synthesis method in literacy was the most implied statement. When it comes to the evaluation part most of the educators pointed out the quality of the product formed as a result of the activity.