Yakacak tüketimini kısmi denge analizi ve geleceği (Muğla ili örneği)
Making a partial equilibrium analysis of fuel consumption and investigate of preferences of the people in fuel used for heating in Mugla
- Tez No: 264267
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Muğla ili merkez ilçede yaşayan halkın yakacak tüketimi konusundaki tercihlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu sayede yakacak tüketiminin denge analizini ve yakacakla ilgili olarak nelerin tercih edilmesi gerektiğinin araştırılacaktır. Araştırma, Muğla İlinde bulanan toplam 15 mahalleden 14`üne uygulanmıştır. Bu mahalleler içerisinden genellikle insanların özellikle yaz aylarında tercih ettikleri, kışın ise çok az kişinin yaşadığı Karabağlar mahallesi bu araştırmanın kapsamına dâhil edilmemiştir.Araştırmada veri toplama tekniği olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmış olup, 714 meskene uygulanmıştır. Anketin güvenilirliği Cronbach Alfa (a) katsayısı, 0,78 olarak hesaplanmıştır. Muğla ili merkezinde belediyeden sağlanan verilere göre toplam mesken sayısı 25255, işyeri sayısı 5694, idari bina 113, okul 68 adettir. Su abonesi sayısı:12608 mesken, 1677 işyeri, 483 adet de resmi daireler, mezarlık, vakıf suyu, tuvalet ve hamamdır.Ankete katılanların %70,9`u erkek, %37.8'inin yaşı 41-55 aralığında, %45,5 `i ilkokul mezunu, %37,1`nin aylık geliri 750-3000 TL arasında, %31,5`i emeklidir. %57`si müstakil evde %43`ü apartman dairesinde oturmakta, bunların %57,8'inin yaşı 20 yıldan büyük olup %71,3'ü sobalı konutlarda oturmaktadır. Konutların %95,5'inde yakacak olarak kömür kullanılmakta, %81,2`si yerli kömürü tercih etmektedir. Yakacak için katlanılan maliyet konutların büyüklüğü, yaşı ve ısınma türüne bağlı olarak değişmektedir. Ankete katılanların %79,4'ü yakacak satın alırken kaliteye önem vermekte, %34,7`si Muğla ilinin en önemli sorununun hava kirliliği olduğunu, %35,3`ü doğalgazın önemli olduğunu belirtirken, %26,9`u önemsiz olduğunu belirtmiştir.Oturdukları binanın metrekaresi, yaşı, ısınma şekli eğitim düzeyine bağlı olarak değişmektedir. Yakacak olarak kömür kullanılıyorsa bunun ithal veya yerli olması, markası, yıllık harcama miktarı, memnuniyet derecesi, işletmenin belirlenmesi, markanın belirlenmesi, yakıt kalitesinin önemi, ödeme güçlüğü, doğalgazın önemli, hava kirliliği düzeyi ve kirlilik için alınabilecek önlemlere bağlı düşünceler eğitim düzeyine bağlı olarak değişmektedir.Kullanılan kömürün markası üzerine ikamet edilen mahalle, yakıtın fiyatının önem derecesi, yakıt kalitesinin önem derecesi, hava kirliliğini önlemek için alınabilecek önlemler yönünden etkisi vardır.Eğitim düzeyi arttıkça yakıtın fiyatına verilen önem artmakta, konutun ısınma şekli sabaya doru ilerledikçe fiyata verilen önem artmakta, kömürün markası ithale doğru gidildikçe fiyata verilen önem artmakta, ödemede güçlüklerle karşılaşma durumu azaldıkça fiyata verilen önem azalmaktadır.Eğitim düzeyi arttıkça doğalgazın önem düzeyi artmaktadır. Doğalgazın önemi bayanlar için daha azdır. Kömür yerli oldukça doğalgazın önemi azalmaktadır. Hava kirliliğinin düzeyi arttıkça doğalgazın önemi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to reveal the preferences of the people living in Muğla city for the consumption of fuel used for the purpose of heating. In this way, the study will perform the balance analysis of the fuel consumption and investigate which preferences should be opted for. The study was carried out in 14 neighborhoods out of the total 15 neighborhoods in Muğla. Karabağlar neighborhood was excluded from the sampling of the study as not many people live in winter months and usually people move there in summer months.As a data collection instrument in the study, face-to face administered questionnaire was employed and totally 714 households were included. For the reliability of the questionnaire, Cronbach Alfa (a) coefficient was calculated and found to be 0.78. According to the information received from the Muğla municipality, the total number of households is 25255, business offices are 5694, governmental buildings are 113, and schools are 68. The number of official water consumers is: 12608 households, 1677 business offices, 483 government agencies, cemeteries, foundations, toilets and Turkish baths.70.9% of the participants are males, 37.8% of them are in the age group 41-55, 45.5% are primary school graduates, the income of 37.1% of them is between 750 and 3000 TL, and 31.5% of them are retired. 57% of them live in houses, and 43% of them live in flats, the age of 57% of them are over 20, and 71.3% of them live in domiciles heated with stove. In 95.5% of the domiciles use coal for heating, and 81.2% of them prefer domestic coal. The cost of the fuel used for heating varies depending on the size of the domicile, its age and type of heating system. While 79.4% of the participants pay attention to the quality while buying the fuel, 34.7% thinks that the most important problem in Muğla is air pollution, 35.3% think that natural gas a fuel is important but 26.9% think it is not important.The size, age and heating system of the residence change depending on the educational level. Among those preferring coal for heating, education level is an important factor affecting the selection of whether domestic or foreign coal, its mark, annual expenditure, satisfaction level, selection of the company supplying coal, the importance attached to the quality of fuel, purchasing power, importance attached to natural gas, and opinions about the measures to be taken to reduce the air pollution.The neighborhood resided, importance attached to the cost of fuel, importance attached to the quality of fuel, and opinions about the measures to be taken to reduce air pollution are important determiners of the mark of the coal preferred.With increasing level of education, the importance attached to the cost of fuel increases, when stove is used for heating, importance attached to the cost also increases, when coal is foreign, the importance attached to cots increases, when the problems encountered in paying the cost, the importance attached to the cost decreases.With the increasing level of education, the importance attached to natural gas also increases. Less importance is attached to natural gas by females. When domestic coal is used, the importance attached to natural gas decreases. With the increasing level of air pollution, more importance is attached to natural gas.