Hayali Bey'in kasideleri üzerine yorumlar
Comments on the qasidas of Hayali Bey
- Tez No: 264553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ALİ KARAVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
?Hayalî Bey'in Kasideleri Üzerine Yorumlar? adını taşıyan bu çalışmamızda yaşadığı dönemin ?sultanu'ş-şuara?sı Hayalî Bey'in, şairlik tabiatının başarılı ve olgun örnekleri olan kasidelerini günümüz Türkçesine aktararak şairliğinin gücünü, dünyanın en büyük gücü Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'nin ve onun kudretli sultanı Kanuni'nin ihtişamını, yalnız askerî alanda değil sosyal hayatta, kültür, sanat ve edebiyatta da bu debdebenin yansımalarını bulup ortaya çıkarmaya çalıştık. Onun doğayı, zamanını, dünyayı, Osmanlı'yı ve Kanuni'yi nasıl tasavvur ettiğini anlamaya çalıştık.Klasik Türk Edebiyatı üzerine yapılan çalışmaların bir çeşidi de şairlerin yapıtlarını ya da yapıtlarının bir bölümünü ilmi çevriyazı dediğimiz transkripsiyon ile verip dönemin dil, edebiyat, sanat, inanç, tarih ve kültür özellikleri ışığında günümüz Türkçesiyle düz yazı biçiminde ifade ettikten sonra dinî, sosyal, mitolojik vb. açılardan ayrıca açıklanmaya muhtaç kavram ve mazmunların notlanmasıdır. İşte bizim çalışmamız da bu esasa göre şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is entitled as ?Hayalî Bey?in Kasideleri Üzerine Yorumlar? (Comments on the Qasidas of Hayalî Bey), we simplified the qasidas of Hayalî Bey, who was known as ?sultânu?ş-şu´arâ? (sultan of the poets), into modern Turkish. The study demonstrates the quality of Hayalî Bey?s qasidas and the glory of the Ottoman Empire, which was the super power of the world, and of the Ottoman Sultan Süleyman The Magnificent. The glory was felt not only in the military sphere but also in the social, cultural and artistic field. We tried to understand how the poet perceived his era, and the world, and the Ottomans, and the Sultan.One of the methods used in the studies about the Classical Turkish Literature is to transcribe the whole or a part of the works of the poets and then to simplify the text into modern Turkish in the light of the language, literature, art and culture of the period, and finally annotate religious, social and mythologic terms which need to be explained. We pursued this method.