Çatışma ve çatışma yönetimi: İzmir kamu ve vakıf üniversitelerinin karşılaştırılması
Conflict and conflict management: A comparison of public and foundation universities in İzmir
- Tez No: 264609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN SARI GERŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanın olduğu her ortamda anlaşmazlıklardan kaynaklanan çatışmalar yaşanması doğal bir olgudur. Günümüzde çok farklı duygu, düşünce, kanaat ve tutumlara sahip bireylerin bir arada bulunduğu örgütlerde çatışmalar yaşanabilmektedir. Hazırlanan bu çalışmada ?çatışma? kavramı yönetim biliminin bir konusu olarak ele alınmış ve onun örgütler üzerindeki etkileri kuramsal çerçevede incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde çatışmanın tanımları yapılarak, türleri, yönetimdeki yeri ve yönetim kuramlarının konuya yaklaşımı gibi unsurlarla kavramsal çerçevesi çizilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, örgütlerde çatışmaların yaşanmasına neden olan durumlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde örgütlerde çatışmanın yönetim yolları üzerinde durularak konuyla ilgili örnekler de verilmiştir.Çalışmanın dördüncü ve son bölümde ise kamu ve vakıf üniversitelerinde sosyal bilimler alanında çalışan akademisyenlerin yaşadığı çatışmaların kaynaklarını ve yönetim yollarını öğrenmeyi amaçlayan bir uygulama yapılmıştır. Uygulama kapsamındaki anket İzmir ilindeki kamu ve vakıf üniversitelerinde uygulanmıştır. Ankette veri toplamak amacıyla tezin kuramsal kısmına dayanan sorular sorulmuştur. Böylece kamu ve vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin yaşadığı çatışma nedenleri ve başvurdukları çatışma çözüm yolları ve bunların demografik göstergelerle anlamlı bir ilişkisi olup olmadığı istatistiksel bir analizle tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is natural for people to have conflicts because of disagreements. Nowadays, people who have different feelings, opinions, beliefs and attitudes may be in conflict with one another in their organizations where they work together. In this study, ?conflict? term is analyzed as a subject of administrative science and its effects on organizations are examined in a theoretical framework.In the first section of the study, definitions of conflict are made and the theoretical framework is determined by factors such as the types of conflict, the place of conflict and how administrative theories deal with the issue. In the second section of the study, conditions causing conflicts in organizations are explained. In the third section, ways of dealing with conflicts in organizations are stressed and some examples are given.In the forth and last section, an implementation was made aiming to find out about sources of conflicts experienced by academicians working in the field of social sciences in public and foundation universities and the ways of solving conflicts. The questionnaire of the study was applied in public and foundation universities in the city of Izmir. In order to gather data, questions based on the theoretical section of the thesis were asked. Thus, a statistical analysis was made in order to determine the reasons academicians in public and foundation universities have conflicts, ways of managing conflicts and whether there is a meaningful relationship between causes of conflicts and ways of managing them.