Yabancı dil öğretiminde bilgisayar kullanımı
Computer based teaching in foreign language
  1. Tez No: 264712
  2. Yazar: VOLKAN ŞENGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde Yabancı dil öğretimi yaşamın her alanına girmiş, en az bir dil bilmek zorunluluk haline gelmiştir. Yabancı dil öğretirken ve öğrenirken karşılaşılan en büyük sorun, o dildeki yeni kelimelerin öğrenilmesi ve hafızada tutulmasıdır.Özellikle üniversiteye hazırlanan ve Yabancı Dil Sınavıyla (YDS) üniversitelerin dil bölümlerine girmek isteyen öğrencilerin sınavda en çok zorlandıkları bölüm, kelime bilgisine dayalı soruların oluşturduğu boşluk doldurma, çeviri, okuma anlama gibi bölümlerdir. Ancak kelime öğretimine gerek kitaplarda gerek lise müfredatındaki derslerde, gerekse yabancı dil öğretmenleri ve öğrenciler tarafından çok fazla önem verilmediği görülmüştür.Son yıllarda hayatımızın her alanına giren bilgisayarların eğitimde sıkla kullanılmaya başlamasıyla, yabancı dil öğretiminde de bilgisayarlar kullanılıp, dil öğrenmedeki görsel, işitsel öğeler bilgisayarlar tarafından desteklenmiş ve böylece dil öğrenimi eğlenceli, pratik ve kolay bir hale gelmiştir.Bu araştırmada da yabancı dil kelime öğretiminde bilgisayar destekli öğretimin etkililiği sınanmış, bu yöntemin etkiliğini ortaya koyan deneysel araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmuştur.Araştırmanın birinci bölümünde bilgisayarın tarihçesinden başlanmış, daha sonra eğitimde bilgisayarın kullanımın tarihçesi anlatılmıştır.İkinci bölümde yabancı dil öğretimi ve öğretim ilkelerine değinilmiş, yabancı dil öğretim yaklaşım ve yöntemleri ayrı ayrı açıklanmış, daha sonra yabancı dil öğretiminde önemli bir yer tutan kelime öğreniminden, kelime öğrenme stratejilerinden ve dil öğrenimindeki yerinden söz edilmiştir.Üçüncü bölüm de bilgisayar destekli öğretim ve yabancı dil öğretiminde bilgisayar kullanımı, yararları ve sınırlılıkları gibi konular incelenmiştir.Dördüncü bölümde araştırmanın amacı, önemi, modeli, evren, örneklem, veri toplama araçları, uygulamada kullanılan yöntemler, verilerin çözümü ve yorumunda kullanılan istatistiksel yöntem ve tekniklere yer verilmiştir.Beşinci bölümde ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular, bulguların yorumlanması ve araştırmaya katılan grupların demografik özellikler incelenmiştir.Son bölümde de yine araştırma sonucunda ortaya çıkan verilere göre bir sonuç sayfası hazırlanmış, değerlendirmesi yapıldıktan sonra daha sonraki çalışmalara ışık tutması açısından yabancı dil eğitmenlerine ve öğrencilerine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today knowing a foreign language is in every part of our lives and it is obligatory to learn another language. The most serious problem in teaching and learning process is teaching new words and their retention in the memory.Fill in the blanks ,translation, and reading comprehension questions relying heavily on vocabulary skills are the most challenging issues for students preparing for YDS, which is an exam for entering the language departments in the universities. However, vocabulary teaching is disregarded in both books and curriculum and ignored in the minds of teachers and students, too.Recently the frequent use of computers which has come into every aspect of our lives has also been in use in the education and language teaching providing more visual audial support leading to more enjoyable,practical and easier language learning environments.In this research, the use of computer in vocabulary teaching is tested and experimental results revealed the effectiveness of this method.The first chapter is about the history of computer and the history of computer use in education.The second chapter includes principals of foreign language teaching and foreign language teaching methods and approaches, vocabulary teaching which allocates a great place in language teaching, vocabulary learning strategies and their use in language teaching.In the third chapter, the benefits and limitations of computer aided language teaching and the use of computers in foreign language teaching are covered.The fourth chapter discusses about the aim, significance, model, sample and the population of the study, data collection tools, application methods, data analysis and statistical evaluation methods and technics of the data.In the fifth chapter, findings of the research, evaluation the the findings and demographic features of the participants are discussed.In the last chapter, on the basis of findings a result page was prepared and results were discussed with imlications providing future suggestions for further vocabulary related researches.