Uluslararası muhasebe/finansal raporlama standartlarının şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkisi: İmalat sektöründe bir uygulama
The effect of international financial reporting/accounting standards on financial performance of companies:Aan empirical analysis in manufacturing sector
  1. Tez No: 264803
  2. Yazar: YUSUF AĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları global anlamda tüm piyasalarda tek tip muhasebe setine olan ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda giderek işletmeler küresel piyasalarda işlem görebilmek için finansal tablolar arasında karşılaştırılabilirliği, anlaşılırlığı ve şeffaflığı sağlayan UMS/UFRS uygulamalarına geçmeye çalışmaktadır. Türkiye de ise UMS/UFRS uygulamaları 2005 yılından itibaren sadece İMKB yer alan işletmelerce zorunlu olarak uygulanmaktadır. Ancak ülkemizdeki işletmelerin büyük bir çoğunluğunu oluşturan KOBİ'ler için uygulanabilir standart çalışmaları henüz yürürlüğe girmemiştir. Bu tez çalışmasında İMKB'de kayıtlı imalat sektörü işletmelerinin 2002-2007 dönemi verileri kullanılarak, UMS/UFRS'nin bu işletmelerin finansal performansı üzerinde etkisi panel veri analizi ile ölçülmeye çalışılmıştır. Analiz sonucunda UMS/UFRS uygulamalarıyla işletmelerin finansal performansları olumlu yönde etkilendiği bulunmuştur. Sonuç olarak işletmelerin geleneksel muhasebe uygulamalarından UMS/UFRS uygulamalarına geçişleri kendi işletme çıkarlarına uygun olduğu bulunmuştur. Yerel literatürde bu alanda yapılmış kapsamlı bir çalışma bulunmaması nedeniyle, bu anlamda bu tez bir ilk olup, hem literatürdeki bu eksikliği gidermekte hem de ilerde yapılacak çalışmalara ışık tutacağı yönünden önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
International Financial Reporting/Accounting Standards is globally emerged to meet the need for single set of accounting practices in all markets. In this respect, companies which aim to trade in global markets are increasingly trying to implement IAS/IFRS that provides comparability, comprehensibility and transparency among financial reports. In Turkey, IAS/IFRS practices are mandatorily applied from 2005 only by companies listed in Istanbul Stock Exchange (ISE). However, there is no feasible accounting standards yet for Small and Medium Enterprises (SMEs) that compose majority of the companies in Turkey. In this dissertation, the effect of IAS/IFRS on financial performance of manufacturing companies listed in ISE is measured by panel data analysis, using the data between 2002 and 2007. As a result of analysis, it is found that IAS/IFRS practices have a positive effect on financial performance. Thus, analysis results reveal that convergence from GAAP to IAS/IFRS will benefit company?s own interests. In local literature, there is no comprehensive study made on this dissertation subject yet. That?s why this dissertation has importance in terms of its contribution to literature and potential guidance to the future studies.